RaceTab by MileSplit/FloSports Run Roanoke , Run Roanoke LLC
4th Annual Bengal Clash - 8/31/2017
Smith River Sports Complex, Martinsville , VA
HS Boys 5,000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Connor Kinkema 12 Bassett 17:37.76 1
2 Luke Erikson 12 Franklin County 18:19.23 2
3 Marcus Coffey 11 Hidden Valley High S 18:23.67 3
4 Monroe Morse 12 Patrick County 18:28.39 4
5 Mason Cobbler 11 Hidden Valley High S 18:28.93 5
6 Ashton Ashley 12 William Byrd High Sc 18:38.17 6
7 Quint Seagle 12 Franklin County 18:58.48 7
8 Cameron Dalton 10 William Byrd High Sc 19:06.07 8
9 Woodrow Turbyfill 11 Franklin County 19:13.68 9
10 Luke Johnston 12 William Byrd High Sc 19:14.25 10
11 Hartley Roberts 11 Hidden Valley High S 19:22.25 11
12 Cole Ballou 12 Hidden Valley High S 19:23.89 12
13 Zach Montgomery 12 Patrick County 19:28.17 13
14 Greyson Cornett 11 William Byrd High Sc 19:30.95 14
15 Arturo Garcia-Sanchez 11 Franklin County 19:33.23 15
16 Sam Penta Martinsville 19:40.36
17 Zach Hale 10 Bassett 19:40.78 16
18 Andy Roller 12 Hidden Valley High S 19:41.22 17
19 Jayden Glass 10 William Byrd High Sc 19:50.26 18
20 Adin Hart Martinsville 19:53.01
21 Parker Ware 11 Franklin County 19:53.56 19
22 Skylar Penn 10 Bassett 19:55.56 20
23 Parker Minnix 11 Faith Christian Scho 20:13.76 21
24 David Carter 9 Franklin County 20:20.95 22
25 Jared Biedrycki 11 Patrick County 20:23.72 23
26 Garett Jetmar 10 Franklin County 20:32.88 24
27 Andrew Caywood 12 Faith Christian Scho 20:38.56 25
28 Oscar Salazar 11 Bassett 20:50.24 26
29 Frankie Garcia 11 Bassett 20:54.13 27
30 Kristian Reynolds 9 Patrick County 20:58.43 28
31 Kollin Slusher 9 William Byrd High Sc 21:20.79 29
32 Emory Kemp 12 Faith Christian Scho 21:23.20 30
33 Gavin Chrisley 10 William Byrd High Sc 21:29.48 31
34 Carlos Lopez 10 Bassett 22:22.67 32
35 Bryan Paara 12 William Fleming 22:28.57
36 Brandon Rohrbach 10 Patrick County 22:35.38 33
37 Josh Penta Martinsville 23:08.42
38 Kolby Quigg 10 Magna Vista 23:11.65
39 Taaj Allen 10 William Fleming 24:12.63
40 Liam McKenna 10 William Fleming 24:19.66
41 Tristan Moore 9 Patrick County 25:05.10 34
42 Westley Mullen 10 Magna Vista 25:44.10
43 Preston Painter 12 Carlisle School 25:44.85
44 Lance Ayers 9 Faith Christian Scho 25:53.21 35
45 Taz Thompson 9 Faith Christian Scho 26:53.99 36
46 Brandon Hinkle 9 Faith Christian Scho 31:26.50 37
HS Boys 5,000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Hidden Valley High S 48 3 5 11 12 17 - -
Total Time: 1:35:20 Average: 19:04.00 1-5 Split: 1:18
2 Franklin County 52 2 7 9 15 19 22 24
Total Time: 1:35:59 Average: 19:11.64 1-5 Split: 1:35
3 William Byrd High Sc 56 6 8 10 14 18 29 31
Total Time: 1:36:20 Average: 19:15.94 1-5 Split: 1:13
4 Bassett 90 1 16 20 26 27 32 -
Total Time: 1:38:59 Average: 19:47.70 1-5 Split: 3:17
5 Patrick County 101 4 13 23 28 33 34 -
Total Time: 1:41:55 Average: 20:22.82 1-5 Split: 4:07
6 Faith Christian Scho 147 21 25 30 35 36 37 -
Total Time: 1:55:03 Average: 23:00.55 1-5 Split: 6:41
HS Girls 5,000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Elle Anderson 9 Hidden Valley High S 21:27.39 1
2 Emma Janes 9 Hidden Valley High S 21:35.47 2
3 Kayla Fedison 9 Hidden Valley High S 21:47.66 3
4 Erin Wienke 10 William Byrd High Sc 22:06.58 4
5 Julia Garcia 11 Franklin County 22:09.86 5
6 Chloe Rogers 10 Hidden Valley High S 22:23.37 6
7 Morgan Fletchall 11 William Byrd High Sc 22:27.83 7
8 Macie Rogers 12 Patrick County 22:39.90
9 Harper Dillon 9 Franklin County 23:21.00 8
10 Kayland Bond 12 William Byrd High Sc 23:35.78 9
11 Ashton Collins 10 Patrick County 23:38.58
12 Abigail Laine 10 Bassett 23:47.23 10
13 Emily Burgess 10 Franklin County 23:49.33 11
14 Julia Burek 12 William Byrd High Sc 23:56.37 12
15 Laura Phillips 10 Hidden Valley High S 24:07.61 13
16 Armonte Carter 12 Patrick County 24:26.26
17 Brynn Tardy 10 William Byrd High Sc 24:44.48 14
18 Alex Prillaman 11 Franklin County 24:49.70 15
19 Elizabeth Recktenwald 9 William Byrd High Sc 24:58.97 16
20 Sydney Carmouche 10 Faith Christian Scho 24:59.97 17
21 Cora Carmouche 10 Faith Christian Scho 25:00.44 18
22 Sarah Beth Newton Faith Christian Scho 25:16.37 19
23 Aaliyah Torres 10 Franklin County 25:20.82 20
24 Lacy Flanagan 10 Bassett 25:30.64 21
25 Savannah Janney 10 Franklin County 25:46.11 22
26 Blair Oakley 10 Bassett 25:47.92 23
27 Arielle Taylor 12 Patrick County 25:55.40
28 Taylor Jones 11 Franklin County 26:23.23 24
29 Nancy Turner 10 Bassett 26:37.86 25
30 Kaitlyn Denny 11 Bassett 26:43.07 26
31 Naydra RamosGarcia 12 Bassett 26:51.65 27
32 jennifer moore 11 William Fleming 27:18.67 28
33 Samantha Coy 12 William Fleming 27:38.68 29
34 Bailey Sharp 11 Magna Vista 28:00.54
35 Hannah Moxley 11 Magna Vista 28:16.57
36 Lauren Handy 12 Magna Vista 28:22.18
37 Jataysha Belk 11 William Fleming 32:03.92 30
38 Emily Westmoreland 10 Magna Vista 32:38.00
39 Ellie McGovern Martinsville 33:01.00
40 Jenna Greene 11 Faith Christian Scho 33:47.00 31
41 Anna Armstrong 12 Faith Christian Scho 34:28.00 32
42 Kala Wilcher 9 William Fleming 36:32.00 33
43 Peggy St. Louis William Fleming 47:40.00 34
HS Girls 5,000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Hidden Valley High S 25 1 2 3 6 13 - -
Total Time: 1:51:22 Average: 22:16.30 1-5 Split: 2:41
2 William Byrd High Sc 46 4 7 9 12 14 16 -
Total Time: 1:56:52 Average: 23:22.21 1-5 Split: 2:38
3 Franklin County 59 5 8 11 15 20 22 24
Total Time: 1:59:31 Average: 23:54.15 1-5 Split: 3:11
4 Bassett 105 10 21 23 25 26 27 -
Total Time: 2:08:27 Average: 25:41.35 1-5 Split: 2:56
5 Faith Christian Scho 117 17 18 19 31 32 - -
Total Time: 2:23:32 Average: 28:42.36 1-5 Split: 9:29
6 William Fleming 154 28 29 30 33 34 - -
Total Time: 2:51:14 Average: 34:14.66 1-5 Split: 20:22
JV Mixed 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
Girls
-----------------------------------------------------------------
1 Ainsley Lester 9 Hidden Valley High S 22:57.17 1
2 Ava Wagner 10 Hidden Valley High S 23:29.99 2
3 Amelia Ballou 9 Hidden Valley High S 23:50.74 3
4 Camryn Dermott 10 Hidden Valley High S 24:13.79 4
5 Evie Laherty 10 William Byrd High Sc 24:54.36 5
6 Brooke Blankenship 12 William Byrd High Sc 24:55.10 6
7 Sarah Roller 10 Hidden Valley High S 25:17.68 7
8 Kinley Moore 12 William Byrd High Sc 27:33.83 8
9 Jennifer Cruz-Santos 10 Franklin County 28:42.50 9
10 Jasmine Allinson 12 William Byrd High Sc 29:04.38 10
11 Mackenzie Sisson 11 Franklin County 29:09.35 11
12 Malena Sweeney 9 Franklin County 29:13.36 12
13 Natalie Ferguson 12 William Byrd High Sc 30:00.64 13
14 Tabitha Beecher 12 William Byrd High Sc 30:07.91 14
15 Hailey Ramsey 9 William Byrd High Sc 30:16.03 15
16 Ashley Vazquez 12 Bassett 31:10.84
17 Alma Rodriguez 10 Franklin County 33:32.22 16
18 Lillyun Miller 9 Bassett 33:35.17
19 Cheyenne Sumler Bassett 33:51.10
20 Hunter Sweeney 11 Franklin County 34:31.61 17
21 Kelsey Roth 9 William Byrd High Sc 34:37.56
22 Presley Washburn 11 Franklin County 36:18.73 18
23 Maggie Arnold 9 Bassett 40:29.00
-----------------------------------------------------------------
Boys
-----------------------------------------------------------------
1 Clayton Stanford 10 Franklin County 20:17.23 1
2 Andrew Williamson 12 Franklin County 20:25.04 2
3 Colin Walsh 8 Carlisle School 20:40.34
4 Tj Puckett 10 Franklin County 20:49.98 3
5 Chris Warner 9 Bassett 20:58.55 4
6 Conner Deering 9 Franklin County 20:59.34 5
7 Jacob Gonzalez 8 Carlisle School 21:06.48
8 Brandon Mathena 11 Franklin County 21:17.09 6
9 Dylan Lewis 10 Franklin County 21:19.57 7
10 Johnathan Hatcher 12 Franklin County 21:26.41 8
11 Ryan Krawczyk 9 William Byrd High Sc 21:35.51 9
12 Zeke Shrader 11 Franklin County 21:58.59
13 Hunter Board 12 William Byrd High Sc 22:02.48 10
14 Zach McDaniel 12 William Byrd High Sc 22:02.88 11
15 Jonah Miller 10 Bassett 22:10.77 12
16 Liam Heaslip 10 Franklin County 22:35.87
17 Caleb Ching 10 Franklin County 22:44.52
18 Andrew Scott 9 William Byrd High Sc 22:52.63 13
19 Jacob Snyder 12 Hidden Valley High S 23:22.06
20 Cade Crawford 10 William Byrd High Sc 23:27.34 14
21 Wahshee Htoo 12 William Byrd High Sc 23:34.56 15
22 Alex Aguilar 10 Franklin County 23:37.13
23 Ethan Ellis 9 Franklin County 23:53.76
24 Isaiah Dawson 12 Bassett 23:54.46 16
25 Daniel Sheldon 10 William Byrd High Sc 24:04.93 17
26 Jackson Bobo 9 Hidden Valley High S 24:06.02
27 John Asten 12 William Byrd High Sc 24:23.10
28 Baine Shively 10 Franklin County 24:52.97
29 Nathan Hall 10 Bassett 24:56.49 18
30 Matt Butler 12 William Byrd High Sc 25:26.46
31 Joseph Keishawn Wray 11 Bassett 25:46.43 19
32 Jacob Keith 10 Bassett 25:51.63 20
33 Caleb Divers 12 William Byrd High Sc 26:17.57
34 Chase Robertson 9 Bassett 26:22.57 21
35 Alec Humphries 10 William Byrd High Sc 26:35.33
36 Hunter Bohon 11 William Byrd High Sc 26:36.26
37 Payton Richardson 9 William Byrd High Sc 27:58.55
38 Jake Arnold 9 Bassett 31:24.59
39 Dustin Browing 12 Franklin County 34:10.20
40 Jason Tyree 12 Franklin County 36:26.27
Girls JV Mixed 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Hidden Valley High S 17 1 2 3 4 7 - -
Total Time: 1:59:50 Average: 23:57.88 1-5 Split: 2:21
2 William Byrd High Sc 42 5 6 8 10 13 14 15
Total Time: 2:16:29 Average: 27:17.67 1-5 Split: 5:07
3 Franklin County 65 9 11 12 16 17 18 -
Total Time: 2:35:10 Average: 31:01.81 1-5 Split: 5:50
Boys JV Mixed 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Franklin County 17 1 2 3 5 6 7 8
Total Time: 1:43:49 Average: 20:45.74 1-5 Split: 1:00
2 William Byrd High Sc 57 9 10 11 13 14 15 17
Total Time: 1:52:01 Average: 22:24.17 1-5 Split: 1:52
3 Bassett 69 4 12 16 18 19 20 21
Total Time: 1:57:47 Average: 23:33.34 1-5 Split: 4:48
Middle School Girls Two Mile Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
=================================================================
1 Addison Shorter 8 Ben Franklin Middle 13:41.91 1
2 Rebecca Dragovich 7 Faith Christian Scho 13:44.64
3 Caroline Horne 8 Ben Franklin Middle 16:11.82 2
4 Natalie Davis 7 Ben Franklin Middle 16:24.13 3
5 Morgan Lietz 8 Ben Franklin Middle 17:26.74 4
6 Olivia Dow 8 Ben Franklin Middle 17:29.75 5
7 Cynthia Gonzalez 8 Ben Franklin Middle 18:02.81 6
8 Vanessa Mabe 8 Patrick County 18:28.59
9 Jenna Nunn 7 Ben Franklin Middle 18:36.88 7
10 Isabella Noto 7 Ben Franklin Middle 19:07.25
11 Natalie McMahon 6 Faith Christian Scho 19:12.75
12 Nayana Webb 7 Ben Franklin Middle 20:10.88
13 Haleigh Schaeffer 7 Ben Franklin Middle 21:28.50
14 Payton Foley 7 Ben Franklin Middle 21:28.86
15 Haley Cook 7 Ben Franklin Middle 22:52.88
16 Cameron Angell 8 Ben Franklin Middle 24:22.78
17 Lilly Ayers 6 Faith Christian Scho 24:28.39
18 Jacklynn Thomas 7 Ben Franklin Middle 25:56.01
Middle School Boys Two Mile Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
=================================================================
1 Tyler Roche 8 Faith Christian Scho 13:12.64 1
2 Logan Cadou 8 Ben Franklin Middle 13:16.93 2
3 Shawn Foley 8 Bassett 13:27.49
4 Will English 8 Ben Franklin Middle 13:42.64 3
5 Jackson Amos 8 Ben Franklin Middle 13:43.88 4
6 Andrew Riddle 7 Ben Franklin Middle 14:00.32 5
7 Parker Chapman 7 Ben Franklin Middle 14:06.82 6
8 Nathan Morrison 8 Bassett 14:20.82
9 Alexander Dobbins 7 Ben Franklin Middle 15:05.02 7
10 Zeke Wolfe 6 Faith Christian Scho 15:13.30 8
11 Sam Bush 8 Faith Christian Scho 15:16.61 9
12 Luke Divers 8 Ben Franklin Middle 15:23.66 10
13 Drew McElvain 7 Ben Franklin Middle 15:28.27
14 Sebastion Ellis 7 Ben Franklin Middle 15:28.79
15 Michael Knott 7 Ben Franklin Middle 16:40.80
16 Riley Brim 8 Patrick County 16:44.32
17 Alex Caywood 6 Faith Christian Scho 17:00.08 11
18 Caleb Eng 6 Faith Christian Scho 17:00.49 12
19 Ethan Dow 7 Ben Franklin Middle 17:32.75
20 Landon Newton 6 Faith Christian Scho 17:51.49 13
21 Richard Hearp 6 Faith Christian Scho 18:05.44 14
22 Kaden Collins 8 Bassett 18:20.77
23 Alec Dow 7 Ben Franklin Middle 18:33.49
24 Chandler Drake 8 Ben Franklin Middle 18:44.81
25 Nevell Gaskins 8 Ben Franklin Middle 18:54.19
26 Gabriel Gonzalez 6 Carlisle School 18:54.69
27 Spencer Hodges 8 Carlisle School 19:13.99
28 Kai Wolfe 6 Faith Christian Scho 19:51.91
29 Case Crawford 7 William Byrd High Sc 19:57.99
30 Paulo Carey 7 Ben Franklin Middle 20:18.28
31 Lewis Donald 7 Ben Franklin Middle 23:12.47
Girls Middle School Mixed Two Mile Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Ben Franklin Middle 15 1 2 3 4 5 6 7
Total Time: 1:21:15 Average: 16:14.87 1-5 Split: 3:48
Boys Middle School Mixed Two Mile Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Ben Franklin Middle 20 2 3 4 5 6 7 10
Total Time: 1:08:51 Average: 13:46.12 1-5 Split: 50
2 Faith Christian Scho 41 1 8 9 11 12 13 14
Total Time: 1:17:44 Average: 15:32.63 1-5 Split: 3:48