Elite Performances
135 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 13.62 | Shadajah Ballard | Western Branch High School |
100 Meter Hurdles Finals | 14.31 | Jazmine Tilmon | Western Branch High School |
100 Meter Hurdles Finals | 14.86 | Emilie Miller | Wilson Memorial |
100 Meter Hurdles Finals | 14.97 | Sharniece White | Thomas Dale |
100 Meter Dash Finals | 11.82 w | Kelisa Cain | St. Mary's Ryken High School |
100 Meter Dash Finals | 11.98 w | Shadajah Ballard | Western Branch High School |
200 Meter Dash Finals | 24.16 | Kelisa Cain | St. Mary's Ryken High School |
200 Meter Dash Finals | 24.48 | Ryah Hinds | York |
2 Mile Run Finals | 10:38.65 | Ryann Helmers | Albemarle |
2 Mile Run Finals | 10:42.66 | Mary Caroline Heinen | Maggie Walker |
2 Mile Run Finals | 10:46.14 | Emma Wolcott | Tuscarora High School (VA) |
2 Mile Run Finals | 10:58.38 | Ava Hassebrock | Tuscarora High School (VA) |
2 Mile Run Finals | 11:06.35 | Savannah Roark | Courtland |
2 Mile Run Finals | 11:07.13 | Jette Davidson | E.C. Glass |
2 Mile Run Finals | 11:13.95 | Ellie Jeffrey | Mills Godwin |
300 Meter Hurdles Finals | 41.87 | Britton Wilson | Mills Godwin |
300 Meter Hurdles Finals | 42.26 | Adriana Shockley | Western Branch High School |
300 Meter Hurdles Finals | 44.77 | Destiny Copeland | Grassfield |
300 Meter Hurdles Finals | 46.27 | Charisma Glass | Dinwiddie |
400 Meter Dash Finals | 55.50 | Na'Taja Ballard | Western Branch High School |
400 Meter Dash Finals | 56.65 | Ryah Hinds | York |
400 Meter Dash Finals | 56.68 | Shardonnay Nichols | Western Branch High School |
400 Meter Dash Finals | 57.16 | Illyana Logan | Elizabeth Seton High School |
400 Meter Dash Finals | 57.77 | Bahiyyah Barnes | Mills Godwin |
4x800 Meter Relay Finals | 9:38.23 | Relay Team | Western Branch High School |
4x800 Meter Relay Finals | 9:39.93 | Relay Team | Grafton High School |
4x800 Meter Relay Finals | 9:40.66 | Relay Team | J.R. Tucker High School |
800 Meter Run Finals | 2:10.95 | Grace Boone | Pulaski County |
800 Meter Run Finals | 2:13.35 | Kendra Smither* | J.R. Tucker High School |
800 Meter Run Finals | 2:18.53 | Lily Snow* | Deep Run |
Discus Finals | 120-0 | Zenobia Stiell | J.R. Tucker High School |
Discus Finals | 122-6 | Megan Mann | Mechanicsville High School |
Discus Finals | 123-3 | Casey Nelson | John Handley |
Discus Finals | 125-4 | Madison Graham | Grassfield |
Discus Finals | 139-11 | Chelsea Wallace | Grassfield |
High Jump Finals | 5-4 | Khaila Lyons | Potomac Senior High School |
High Jump Finals | 5-8 | Taylor Beard | John Handley |
Long Jump Finals | 17-6 | Hanna Wynter | Manchester High School |
Long Jump Finals | 17-9.25 w | Grace Townsend | James River (Midlothian) |
Long Jump Finals | 17-10 | Destiny Copeland | Grassfield |
Long Jump Finals | 17-10.75 w | Ltamra Weeks | Western Branch High School |
Long Jump Finals | 18-3 w | Jessica Tucker | Western Branch High School |
Long Jump Finals | 19-5.25 | Natalie Barnes | Stone Bridge |
Long Jump Finals | 19-11.75 w | Titiana Marsh | Thomas Dale |
One Mile Run Finals | 5:12.85 | Merrill Leak | James Madison |
One Mile Run Finals | 5:14.25 | Christina Ceniccola | Kellam |
One Mile Run Finals | 5:14.78 | Hannah Holland | Fauquier |
One Mile Run Finals | 5:16.65 | Laura Webb | Woodbridge |
Pole Vault Finals | 10-9 | Anna Kender | Blacksburg High School |
Shot Put Finals | 37-9.5 | Erin Higgins | Stone Bridge |
Shot Put Finals | 40-1.5 | Taliyah Wade | E.C. Glass |
Shot Put Finals | 40-4.25 | Joyce Omozee | Woodbridge |
Shot Put Finals | 40-8.5 | Jalani Davis | Bethel |
Shot Put Finals | 40-11.5 | Casey Nelson | John Handley |
Shot Put Finals | 41-5.25 | Chelsea Wallace | Grassfield |
Shot Put Finals | 46-1.5 | Ebonie Whitted | Grassfield |
Sprint Medley Relay Finals | 4:07.54 | Relay Team | Stone Bridge |
Sprint Medley Relay Finals | 4:21.76 | Relay Team | Fauquier |
Sprint Medley Relay Finals | 4:21.81 | Relay Team | Manchester High School |
Sprint Medley Relay Finals | 4:27.77 | Relay Team | Midlothian High School |
Triple Jump Finals | 36-3.75 | Aniya Seward | Brunswick High |
Triple Jump Finals | 36-6 w | Zayin Roe | Henrico |
Triple Jump Finals | 36-6.5 | Madalyn Roseberry | Thomas Dale |
Triple Jump Finals | 36-10 | Kendra Scott | Armstrong HS |
Triple Jump Finals | 37-7.25 w | Jade Lane | E.C. Glass |
Triple Jump Finals | 38-4.75 w | Zoe Rice | Stone Bridge |
Triple Jump Finals | 38-11.25 | Grace Yeboah-Kodie | Colgan High School |
Triple Jump Finals | 42-2.25 | Titiana Marsh | Thomas Dale |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
100 Meter Dash Finals | 10.72 w | Rawle Brebnor Jr | Potomac Senior High School |
100 Meter Dash Finals | 10.76 w | Chris Tyree | Thomas Dale |
100 Meter Dash Finals | 10.77 w | Cole Beck | Blacksburg High School |
110 Meter Hurdles Finals | 14.16 | Kurt Powdar | Oscar Smith High School |
110 Meter Hurdles Finals | 14.20 | Emmanuel Waller | E.C. Glass |
110 Meter Hurdles Finals | 14.39 | Nickolas Childs | Tabb |
200 Meter Dash Finals | 21.36 | Igo Grimes | Freedom (Woodbridge) |
200 Meter Dash Finals | 21.41 | Javonte' Harding | Prince George High School |
200 Meter Dash Finals | 21.82 | Jordin Poindexter | Armstrong HS |
200 Meter Dash Finals | 21.95 | Tajai Jackson | William Fleming |
2 Mile Run Finals | 9:32.32 | Price Owens | Grafton High School |
2 Mile Run Finals | 9:33.01 | Zachary Levet* | Deep Run |
2 Mile Run Finals | 9:37.96 | Jack Eliason | Western Albemarle |
2 Mile Run Finals | 9:39.88 | Kevin Murphy | James Madison |
2 Mile Run Finals | 9:41.90 | Dillon Fields | Riverbend High School |
300 Meter Hurdles Finals | 37.31 | Emmanuel Waller | E.C. Glass |
300 Meter Hurdles Finals | 39.39 | Ahmad Richardson | Atlee |
400 Meter Dash Finals | 47.77 | Edward Richardson III | Bethel |
400 Meter Dash Finals | 48.65 | Josh DuVal | Manchester High School |
400 Meter Dash Finals | 48.70 | Patrick Atwell | Fauquier |
400 Meter Dash Finals | 49.42 | Cason Gardner | Atlee |
4x100 Meter Relay Finals | 41.53 | Relay Team | Thomas Dale |
4x100 Meter Relay Finals | 42.22 | Relay Team | Freedom (Woodbridge) |
4x400 Meter Relay Finals | 3:17.38 | Relay Team | Bethel |
4x400 Meter Relay Finals | 3:18.02 | Relay Team | Western Branch High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:21.89 | Relay Team | William Fleming |
4x800 Meter Relay Finals | 8:03.10 | Relay Team | Christiansburg |
800 Meter Run Finals | 1:52.23 | Theo Woods | E.C. Glass |
800 Meter Run Finals | 1:54.94 | Kameron Helmlinger | Atlee |
800 Meter Run Finals | 1:55.05 | Kalen Whaley | Western Branch High School |
800 Meter Run Finals | 1:55.71 | Alvin Hamilton | Western Branch High School |
800 Meter Run Finals | 1:56.29 | Matthias Cannon* | Deep Run |
800 Meter Run Finals | 1:56.74 | Isaac Alderfer | Broadway |
800 Meter Run Finals | 1:56.79 | Garrett Hamilton | Grassfield |
800 Meter Run Finals | 1:57.00 | Brent Bailey | Ocean Lakes |
800 Meter Run Finals | 1:57.45 | Jared Knight | Western Branch High School |
800 Meter Run Finals | 1:57.82 | Shamond Smith | Kings Fork |
Discus Finals | 152-6 | Troy Yearwood | Atlantic Shores Christian |
Discus Finals | 157-3 | Alec Terrell | E.C. Glass |
Discus Finals | 158-11 | Jaekob Vollbrecht | Courtland |
Discus Finals | 170-10 | Solomon Ghosh | Blacksburg High School |
High Jump Finals | 6-6 | Joshua Gilliard | Colgan High School |
High Jump Finals | 6-8 | Walker Hinkle | Broadway |
High Jump Finals | 6-10 | Trey Causey | John Handley |
One Mile Run Finals | 4:15.33 | Benjamin Nibbelink | Tuscarora High School (VA) |
One Mile Run Finals | 4:20.56 | Henrik Anderson | Mountain View |
One Mile Run Finals | 4:21.86 | Clint Gault | Poquoson |
One Mile Run Finals | 4:21.87 | Adam Sachs | Maggie Walker |
One Mile Run Finals | 4:22.12 | Tyler Lipps | Ocean Lakes |
One Mile Run Finals | 4:22.31 | Joe Hawkes | Western Albemarle |
One Mile Run Finals | 4:23.79 | Chase Osborne | Western Branch High School |
One Mile Run Finals | 4:24.27 | Ian Sellors | Atlee |
One Mile Run Finals | 4:24.38 | Andre Jordan | Western Branch High School |
One Mile Run Finals | 4:25.27 | Jack Jeffrey | Maggie Walker |
Pole Vault Finals | 14-9 | Joe O'Connor | Douglas Freeman |
Pole Vault Finals | 15-3 | William Chapman | Atlee |
Shot Put Finals | 54-6 | Josh Fischer | Parry McCluer |
Shot Put Finals | 56-11.5 | Isaiah Allen | Sherando |
Shot Put Finals | 61-2 | Jaekob Vollbrecht | Courtland |
Shot Put Finals | 61-4 | Troy Yearwood | Atlantic Shores Christian |
Shot Put Finals | 62-5 | Jabari Bennett | Washington-Liberty High School |
Sprint Medley Relay Finals | 3:36.22 | Relay Team | Prince George High School |
Sprint Medley Relay Finals | 3:38.02 | Relay Team | Kings Fork |
Sprint Medley Relay Finals | 3:41.59 | Relay Team | Potomac Senior High School |
Sprint Medley Relay Finals | 3:42.39 | Relay Team | Kellam |
Sprint Medley Relay Finals | 3:44.83 | Relay Team | Manchester High School |
Triple Jump Finals | 45-4.5 | Cirdale Lucess | Dinwiddie |