Elite Performances
76 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 14.83 | Melanie Burgess | George C. Marshall |
1600 Meter Run Finals | 4:57.19 | Kathy Newberry | Lake Braddock |
1600 Meter Run Finals | 4:58.38 | Cameron Heiner | Centreville |
1600 Meter Run Finals | 5:04.44 | Laura Heiner | Centreville |
1600 Meter Run Finals | 5:07.11 | Shannon Sarabyn | Centreville |
1600 Meter Run Finals | 5:10.07 | Lisa Procaccini | McLean |
1600 Meter Run Finals | 5:12.26 | Christina Bauer | West Potomac |
300 Meter Hurdles Finals | 45.36 | Jennifer Walker | Thomas Jefferson S&T |
300 Meter Hurdles Finals | 45.39 | Elizabeth Johnston | George C. Marshall |
3200 Meter Run Finals | 10:50.05 | Laura Heiner | Centreville |
3200 Meter Run Finals | 10:55.30 | Kathy Newberry | Lake Braddock |
3200 Meter Run Finals | 11:05.43 | Liz Awtrey | James W. Robinson |
3200 Meter Run Finals | 11:09.00 | Laurel Simcox | Chantilly |
3200 Meter Run Finals | 11:11.18 | Shannon Sarabyn | Centreville |
400 Meter Dash Finals | 56.18 | Faith Rein | Oakton |
400 Meter Dash Finals | 56.48 | Yolanda Thompson | West Potomac |
400 Meter Dash Finals | 56.67 | Carielle Doe | South Lakes |
4x400 Meter Relay Finals | 3:54.90 | Relay Team | South Lakes |
4x800 Meter Relay Finals | 9:30.35 | Relay Team | James W. Robinson |
4x800 Meter Relay Finals | 9:35.42 | Relay Team | Oakton |
4x800 Meter Relay Finals | 9:37.81 | Relay Team | Chantilly |
4x800 Meter Relay Finals | 9:43.63 | Relay Team | Langley |
800 Meter Run Finals | 2:17.83 | Paula Spaeth | Thomas Jefferson S&T |
800 Meter Run Finals | 2:18.79 | Cameron Heiner | Centreville |
Discus Finals | 123-0 | Erica Fabien | Herndon |
Discus Finals | 123-8 | Kate Von Holle | James W. Robinson |
Discus Finals | 126-9 | Inhar Chong | Fairfax |
Discus Finals | 130-1 | Patrice Longshaw | West Springfield |
Discus Finals | 146-4 | Kristy Martin | James W. Robinson |
High Jump Finals | 5-9 | Felicia Cooksey | Mount Vernon |
Long Jump Finals | 17-10.25 | Aneka Carter | West Potomac |
Long Jump Finals | 18-1.5 | April Byrd | West Potomac |
Long Jump Finals | 19-0 | Destyne Jones | Centreville |
Long Jump Finals | 19-0 | Shelby Cannon | Centreville |
Shot Put Finals | 37-1.5 | Patrice Longshaw | West Springfield |
Shot Put Finals | 44-6 | Kristy Martin | James W. Robinson |
Triple Jump Finals | 37-8.5 | Felicia Cooksey | Mount Vernon |
Triple Jump Finals | 37-9 | Yolanda Thompson | West Potomac |
Triple Jump Finals | 38-4 | Nikki Guinn | Thomas Jefferson S&T |
Triple Jump Finals | 39-3.25 | Destyne Jones | Centreville |
Triple Jump Finals | 39-5.5 | April Byrd | West Potomac |
Triple Jump Finals | 40-9.5 | Jennifer Walker | Thomas Jefferson S&T |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
1600 Meter Run Finals | 4:13.83 | Sharif Karie | West Springfield |
1600 Meter Run Finals | 4:14.27 | Eric Kweder | Thomas Edison |
1600 Meter Run Finals | 4:15.32 | Christopher Banks | West Springfield |
1600 Meter Run Finals | 4:16.19 | Jesse Bacigalupi | Annandale |
1600 Meter Run Finals | 4:18.49 | Michael Donnelly | W.T. Woodson |
1600 Meter Run Finals | 4:19.77 | Eric Post | Chantilly |
300 Meter Hurdles Finals | 38.70 | Marion Mason | Hayfield Secondary School |
300 Meter Hurdles Finals | 39.38 | Jermaine Coles | Alexandria City High School |
3200 Meter Run Finals | 9:19.77 | Eric Kweder | Thomas Edison |
3200 Meter Run Finals | 9:20.96 | Christopher Banks | West Springfield |
3200 Meter Run Finals | 9:24.69 | Eric Post | Chantilly |
3200 Meter Run Finals | 9:28.10 | Mark King | James Madison |
3200 Meter Run Finals | 9:34.09 | Gene Manner | West Potomac |
3200 Meter Run Finals | 9:34.25 | Mike Halla | West Springfield |
4x400 Meter Relay Finals | 3:21.30 | Relay Team | Alexandria City High School |
4x800 Meter Relay Finals | 8:03.28 | Relay Team | Thomas Jefferson S&T |
4x800 Meter Relay Finals | 8:06.32 | Relay Team | Hayfield Secondary School |
4x800 Meter Relay Finals | 8:06.82 | Relay Team | Oakton |
4x800 Meter Relay Finals | 8:07.35 | Relay Team | South Lakes |
4x800 Meter Relay Finals | 8:07.63 | Relay Team | Lake Braddock |
4x800 Meter Relay Finals | 8:08.46 | Relay Team | Chantilly |
800 Meter Run Finals | 1:55.07 | Josh Mccabe | South Lakes |
800 Meter Run Finals | 1:55.63 | Sharif Karie | West Springfield |
800 Meter Run Finals | 1:57.32 | Jesse Bacigalupi | Annandale |
800 Meter Run Finals | 1:57.63 | Kurt Boyd | James Madison |
800 Meter Run Finals | 1:57.78 | James Vasak | Thomas Jefferson S&T |
Discus Finals | 155-11 | Andy Burchfield | W.T. Woodson |
Discus Finals | 161-7 | Robbie Dearman | West Potomac |
High Jump Finals | 6-9 | Doug Humphrey | West Springfield |
Pole Vault Finals | 14-0 | Mike Swanson | Lake Braddock |
Shot Put Finals | 51-6 | Mike Freeman | Oakton |
Shot Put Finals | 53-5.75 | Rodney Johnson | Alexandria City High School |
Triple Jump Finals | 45-3.75 | Mario Mann | West Potomac |
Triple Jump Finals | 48-7.5 | Cleveland Mcclory | West Potomac |