Complete Results

Licensed to Blue Ridge Road Runners    HY-TEK's Meet Manager 1/25/2012 08:43 PM
                    Fort Defiance Polar Bear C - 1/25/2012                     
                           Fort Defiance Polar No. 5                           
                                   1/25/2012                                   
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Verbeek, Kristy              Bison                     8.00   5  10   
  2 Meadows, Melanie             Wilson                    8.10   5   8   
  3 Ackelson, Kayla              Gladiators                8.20   5   6   
  4 Taylor, Robin                Gladiators                8.30   5   4   
  5 Yeago, Kayla                 Gladiators                8.50   4   2   
  6 Moore, Jennifer              Bison                    J8.50   4   1   
  7 Hensley, Chelsey             Indians                   8.60   5 
  7 Moore, Mattie                Wilson                    8.60   4 
  7 Levengood, Savannah          East Rock                 8.60   4 
 10 Ford, Sharon                 Broadway                  8.70   3 
 10 Chandler, Emily              Bison                     8.70   5 
 10 Bryant, Tabby                Gladiators                8.70   1 
 13 McAfee, Ananda               Harrisonburg              8.90   3 
 14 Honig, Skylar                Bison                     9.00   4 
 14 Calderon, Erika              Harrisonburg              9.00   2 
 14 Baber, Laura                 Indians                   9.00   3 
 17 Shuff, Emily                 East Rock                 9.30   2 
 18 Moore, Selena                Broadway                  9.50   3 
 18 Cramer, Alison               Indians                   9.50   4 
 18 Martin, Desiree              Broadway                  9.50   2 
 18 Dean, Ashton                 East Rock                 9.50   2 
 22 Calderon, Mariela            Harrisonburg              9.60   1 
 22 Rohrbaugh, Peyton            Gladiators                9.60   1 
 22 Gardner, Sara                Indians                   9.60   3 
 
Girls 500 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ackelson, Kayla              Gladiators             1:32.50   1  10   
  2 Townsend, Rachel             Wilson                 1:32.70   4   8   
  3 Kirby, Kristen               Wilson                 1:33.30   4   6   
  4 Conyers, Sarah               Wilson                 1:33.90   4   4   
  5 Heeb, Olivia                 Indians                1:36.40   4   2   
  6 Ford, Sharon                 Broadway               1:37.90   4   1   
  7 Meeks, Miriam                Gladiators             1:41.90   2 
  8 Ritchie, Lauren              Indians                1:47.50   3 
  9 Gonzales-Rodriguez, Amba     Harrisonburg           1:47.60   1 
 10 Osteen, Kristen              Giants                 1:48.30   3 
 11 Kisamore, Shelby             Bison                  1:49.10   3 
 12 Spitler, Kendra              Broadway               1:49.20   2 
 13 Eutsler, Dakota              Bison                  1:51.60   3 
 14 Cramer, Alison               Indians                1:53.60   3 
 15 Taylor, Robin                Gladiators             1:53.80   2 
 -- Wilson, Becca                Bison                 X1:33.20   2 
 -- Moore, Rhiannon              Bison                 X1:41.20   2 
 -- Budzinski, Julia             Bison                 X1:44.20   2 
 
Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rea, Jenna                   Gladiators             3:50.00   10   
  2 McNeal, Hannah               Bison                  3:53.10    8   
  3 Lambert, Rachel              Indians                4:01.00    6   
  4 Wilson, Miranda              Harrisonburg           4:03.50    4   
  5 Stevens, Ryley               Giants                 4:05.20    2   
  6 Artiles-Suarez, Lisandra     Harrisonburg           4:10.20    1   
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sheridan, Grace              Bison                  5:47.60   10   
  2 Miller, Kelci                Indians                5:51.60    8   
  3 Barnes, Elizabeth            Wilson                 5:51.70    6   
  4 Daniel, Aubree               Indians                5:53.50    4   
  5 Barnes, Katie                Wilson                 5:55.50    2   
  6 Wade, Cameron                Indians                5:55.70    1   
  7 Alexander, Rebecca           Wilson                 6:09.90  
  8 Rea, Jenna                   Gladiators             6:25.90  
  9 Miller, Kylie                Wilson                 6:41.50  
 10 Nelson, Alex                 Gladiators             7:02.70  
 11 Waller, Aline                Gladiators             7:04.60  
 12 Johnson, Dominique           Wilson                 7:09.90  
 13 Webster, Julia               Giants                 7:11.50  
 14 Neff, Kendra                 Indians                7:12.10  
 15 Swisher, Sierra              Bison                  7:15.70  
 
Girls 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Thibodeau, Sarah             Wilson                    9.40   2  10   
  2 Phillips, Grace              Wilson                   10.10   2   7   
  2 Meadows, Melanie             Wilson                   10.10   2   7   
  4 Hensley, Chelsey             Indians                  10.20   2   4   
  5 Lake, Rosalyn                Harrisonburg             10.30   2   2   
  6 Hetland, Maren               East Rock                10.50   1   1   
  7 Baber, Laura                 Indians                  11.50   1 
  8 Gardner, Sara                Indians                  12.10   1 
  9 Croy, Kayte                  East Rock                12.50   1 
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Buffalo Gap High School  'A'                        2:00.40   2  10   
     1) Austin, Taylor                  2) Verbeek, Kristy                
     3) Chandler, Emily                 4) May, Courtnie                  
  2 Wilson Memorial High School  'A'                    2:02.50   2   8   
     1) Ahmad, Rashida                  2) Thibodeau, Sarah               
     3) Whitesell, Madison              4) Phillips, Grace                
  3 Fort Defiance High School  'A'                      2:03.80   2   6   
     1) Hensley, Beth Ann               2) Hensley, Chelsey               
     3) Ritchie, Lauren                 4) Daniel, Aubree                 
  4 Harrisonburg  'A'                                   2:04.80   2   4   
     1) Armentrout, Tori                2) Lake, Rosalyn                  
     3) Lake, Rosanni                   4) Gonzales-Rodriguez, Ambar      
  5 East Rockingham High School  'A'                    2:12.30   1   2   
     1) Churchill, Clara                2) Croy, Kayte                    
     3) Hetland, Maren                  4) Levengood, Savannah            
  6 Broadway High School  'A'                           2:15.10   1   1   
     1) Martin, Desiree                 2) Ford, Sharon                   
     3) VanOrden, Laura                 4) Moore, Selena                  
 -- Harrisonburg  'B'                                  X2:17.40   1 
     1) McAfee, Ananda                  2) Calderon, Mariela              
     3) Calderon, Erika                 4) Jolicoeur, Jennifer            
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Buffalo Gap High School  'A'                        4:58.50   10   
     1) Sheridan, Grace                 2) McNeal, Hannah                 
     3) Flora, Kate                     4) Austin, Taylor                 
 -- Buffalo Gap High School  'B'                       X5:11.90  
     1) Keeler, Jo                      2) Keeler, Maggie                 
     3) Folk, Cheyenne                  4) May, Courtnie                  
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wilson Memorial High School  'A'                   10:28.10   10   
     1) Barnes, Elizabeth               2) Barnes, Katie                  
     3) Townsend, Rachel                4) Nouwairi, Sarah                
  2 Fort Defiance High School  'A'                     10:51.40    8   
     1) Daniel, Aubree                  2) Miller, Kelci                  
     3) Heeb, Olivia                    4) VanSant, Emily                 
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Floyd, Christina             Wilson                 4-10.00   10   
  2 Verbeek, Kristy              Bison                 J4-10.00    8   
  3 Hawkins, Mary                Gladiators             4-04.00    5   
  3 Flora, Kate                  Bison                  4-04.00    5   
  5 VanSant, Emily               Indians               J4-04.00    2   
  6 Hensley, Beth Ann            Indians               J4-04.00    0.50
  6 Holland, Tobi                Gladiators            J4-04.00    0.50
  8 Austin, Taylor               Bison                  4-02.00  
  9 Baber, Laura                 Indians               J4-02.00  
 10 Ehrenpreis, Vanessa          Harrisonburg          J4-02.00  
 10 Cramer, Alison               Indians               J4-02.00  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Verbeek, Kristy              Bison                 14-11.50   10   
  2 Ehrenpreis, Vanessa          Harrisonburg          14-07.75    8   
  3 Floyd, Christina             Wilson                13-02.50    6   
  4 Churchill, Clara             East Rock             13-00.50    4   
  5 Yeago, Kayla                 Gladiators            12-10.00    2   
  6 Hetland, Maren               East Rock             12-08.50    1   
  7 Hensley, Beth Ann            Indians               12-03.50  
  8 Armentrout, Tori             Harrisonburg          12-03.00  
  9 Taylor, Robin                Gladiators            12-02.50  
 10 Osteen, Kristen              Giants                12-02.25  
 11 Ritchie, Lauren              Indians               11-08.50  
 12 VanSant, Emily               Indians               11-03.50  
 13 Webster, Julia               Giants                11-00.00  
 14 Croy, Kayte                  East Rock             10-11.00  
 -- Carter, Kristen              Gladiators                  ND  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Salcedo, Josie               East Rock             32-06.75   10   
  2 Hailstalk, Tavonna           Wilson                30-07.75    8   
  3 Good, Rebekah                Harrisonburg          30-06.00    6   
  4 Shifflett, Sabrina           Indians               28-07.00    4   
  5 Whitesell, Katelyn           Bison                 26-10.50    2   
  6 Cummings, Lillie             Indians               26-04.50    1   
  7 Woodson, Alexus              Wilson                25-03.25  
  8 Koch, Ellen                  Bison                 24-10.75  
  9 Jones, Keiyanna              Wilson                23-05.25  
 10 Rose, Sharelle               Wilson                22-07.00  
 11 Morabito, Giovanna           Wilson                22-03.00  
 12 Green, Danaijah              Wilson                21-11.25  
 13 Smith, Mykah                 East Rock             21-06.25  
 14 McLoy, Lania                 East Rock             21-04.00  
 15 McCray, Breanna              Broadway              21-02.00  
 16 Lamoy, Jacklyn               Bison                 20-08.75  
 17 Miller, Rachel               Indians               19-08.25  
 18 Levengood, Savannah          East Rock             19-02.50  
 19 Jennings, Sarah              Gladiators            18-11.50  
 20 Moyer, Alisha                Broadway              18-05.75  
 21 Morris, Kelsey               Gladiators            18-03.00  
 22 Bosserman, Hannah            Bison                 17-01.25  
 
Boys 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Moore, Logan                 Gladiators                6.60   5  10   
  2 Knott, Derek                 Fort                      6.80   5   8   
  3 Schneider, Pablo             Giants                    6.90   5   6   
  4 Barbour, Tiki                Bison                     7.00   5   4   
  5 Lyon, Kenny                  Wilson                    7.10   5   1.50
  5 Corte, Allen                 Gladiators                7.10   5   1.50
  7 Marshall, Brett              Bison                     7.20   4 
  7 Herring, Dustin              East Rock                 7.20   4 
  9 Monger, Cole                 East Rock                 7.40   3 
  9 Robinson, Onajah             Broadway                  7.40   4 
  9 Koch, Tyler                  Wilson                    7.40   4 
  9 Frye, Darren                 East Rock                 7.40   4 
 13 Cheang, Kevin                Gladiators                7.50   4 
 13 Martin, Alex                 East Rock                 7.50   1 
 15 Askari, Rozda                Harrisonburg              7.70   3 
 15 Nellson, Brandon             Broadway                  7.70   3 
 17 Benbow, Jamie                Bison                     7.80   3 
 18 Toyloy, Cornell              Harrisonburg              7.90   2 
 19 Cash, Brandon                Gladiators                8.30   1 
 20 Jones, Richard               Bison                     8.40   2 
 20 Willis, Ben                  Harrisonburg              8.40   2 
 22 Kriston, Thomas              Broadway                  8.70   3 
 23 Rutherford, Campbell         Harrisonburg              8.80   2 
 
Boys 500 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Moore, Logan                 Gladiators             1:09.20   5  10   
  2 Bobbitt, Dylan               East Rock              1:11.20   5   8   
  3 Pruitt, Charlie              Fort                   1:12.90   5   6   
  4 Staton, Timothy              Broadway               1:13.40   5   4   
  5 Bullis, Will                 East Rock              1:13.80   4   2   
  6 Schneider, Pablo             Giants                 1:15.30   5   1   
  7 Maddox, Josh                 Wilson                 1:16.10   4 
  8 Portillo, Herberth           Harrisonburg           1:17.00   4 
  9 Chrisman, C.J.               Fort                   1:17.10   4 
 10 Lopez, Leo                   Harrisonburg           1:17.70   4 
 11 Walker, Dallin               East Rock              1:17.90   1 
 12 Miller, Timothy              Broadway               1:20.10   3 
 13 Singleton, Alex              Wilson                 1:21.70   3 
 14 Davis, Timmy                 Giants                 1:23.80   3 
 15 Zepp, Tim                    Harrisonburg           1:24.00   1 
 16 Miller, Benjamin             Broadway               1:24.20   3 
 17 Rodeffer, Nick               Bison                  1:24.80   2 
 18 Lincoln, Kyle                Bison                  1:25.50   2 
 19 Baker, Adam                  Fort                   1:28.80   3 
 20 Stroemple, a                 Bison                  1:32.40   3 
 21 Ford, Steven                 Broadway               1:49.20   2 
 -- Koch, Caleb                  Bison                 X1:26.90   2 
 
Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thibodeaux, Alex             Fort                   2:42.90   10   
  2 Pruitt, Charlie              Fort                   2:51.00    8   
  3 Capuano, Ricky               Fort                   2:52.90    6   
  4 Alfaro, Juan                 Fort                   3:04.70    4   
  5 Schilling, Chris             East Rock              3:09.40    2   
  6 Heerschap, Jozef             Fort                   3:10.90    1   
  7 Roberts, Sean                Giants                 3:11.50  
  8 Young, cole                  Bison                  3:13.20  
  9 Harner, Dillon               Bison                  3:14.50  
 10 Wright, Chance               East Rock              3:16.90  
 11 McDaniel, Jake               Harrisonburg           3:18.40  
 12 MacAdam, Christian           Harrisonburg           3:20.00  
 13 Agular, Mario                Harrisonburg           3:20.50  
 14 Youngman, Tyler              Bison                  3:30.60  
 15 Thorn, Chris                 Gladiators             3:31.80  
 16 Falk, Isaac                  Harrisonburg           3:32.60  
 17 Morris, Nathaniel            East Rock              3:45.70  
 18 Churney, Orian               Harrisonburg           3:47.30  
 19 Wood, Nathan                 Harrisonburg           4:01.10  
 20 Tandell, Rajen               Harrisonburg           4:04.30  
 21 Redifer, Jamie               Gladiators             4:18.90  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thibodeaux, Alex             Fort                   4:47.70   10   
  2 cromer, Tom                  Bison                  4:50.50    8   
  3 Kraimeche, Amin              Harrisonburg           5:33.80    6   
  4 Duda, Mark                   Harrisonburg           5:34.90    4   
  5 Garcia, Erik                 Harrisonburg           5:35.50    2   
  6 Moyer, Ashby                 East Rock              5:42.80    1   
  7 Hyser, Chris                 Harrisonburg           5:43.90  
  8 Hyser, Raymond               Harrisonburg           5:50.90  
  9 Correa, Anthony              Fort                   6:10.70  
 10 Correa, Edwin                Fort                   6:34.20  
 11 Anhold, StevenM              Fort                   7:06.20  
 
Boys 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Schneider, Pablo             Giants                    8.70   2  10   
  2 Butler, Adam                 Wilson                    8.80   2   8   
  3 Long, Zack                   Fort                      9.20   2   6   
  4 Miller, Benjamin             Broadway                  9.80   2   4   
  5 Nott, Ian                    East Rock                10.30   1   2   
  6 Spitzer, Benjamin            Broadway                 10.50   1   1   
  7 Zepp, Tim                    Harrisonburg             11.40   1 
  8 Wheeler, Zach                Bison                    12.00   2 
 
Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Buffalo Gap High School  'A'                        1:40.40   10   
     1) Barbour, Tiki                   2) Powell, blaine                 
     3) Marshall, Brett                 4) Swiney, Nick                   
  2 Broadway High School  'A'                           1:44.30    8   
     1) Robinson, Onajah                2) Aubenque, Brian                
     3) Miller, Timothy                 4) Spitzer, Benjamin              
  3 East Rockingham High School  'A'                    1:48.10    6   
     1) Reed, Ty                        2) Frye, Darren                   
     3) Herring, Dustin                 4) Martin, Alex                   
  4 Harrisonburg  'A'                                   1:55.90    4   
     1) Askari, Rozda                   2) Willis, Ben                    
     3) Rutherford, Campbell            4) Toyloy, Cornell                
 -- Buffalo Gap High School  'B'                       X1:47.20  
     1) Shank, Nick                     2) Ashby, Scott                   
     3) Wallace, C                      4) Clough, Evan                   
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Fort Defiance Indians  'A'                          3:43.30   10   
     1)                                 2) Davis, Sam                     
     3) Glover, Mike                    4) Ritchie, Hunter                
  2 Buffalo Gap High School  'A'                        3:47.10    8   
     1) Powell, blaine                  2) Swiney, Nick                   
     3) Marshall, Brett                 4) Cayhill, Conner                
  3 East Rockingham High School  'A'                    3:51.80    6   
     1)                                 2) Bobbitt, Dylan                 
     3) Schilling, Chris                4) Monger, Cole                   
  4 Broadway High School  'A'                           3:54.60    4   
     1) Chambers, Edward                2) Miller, Timothy                
     3) Miller, Benjamin                4) Nellson, Brandon               
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Buffalo Gap High School  'A'                        9:32.40   10   
     1) Young, cole                     2) Harner, Dillon                 
     3) Cayhill, Conner                 4) cromer, Tom                    
  2 East Rockingham High School  'A'                    9:50.50    8   
     1) Walker, Dallin                  2) Wright, Chance                 
     3) Moyer, Ashby                    4) Buchanan, Ian                  
  3 Harrisonburg  'A'                                  10:04.00    6   
     1) Alvarado, Abe                   2) Hyser, Chris                   
     3) Agular, Mario                   4) Churney, Orian                 
 -- Harrisonburg  'C'                                  X9:58.20  
     1) Duda, Mark                      2) Kraimeche, Amin                
     3) McDaniel, Jake                  4) MacAdam, Christian             
 -- Harrisonburg  'B'                                 X10:10.40  
     1) Garcia, Erik                    2) Hyser, Raymond                 
     3) Falk, Isaac                     4) Wood, Nathan                   
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Glover, Mike                 Fort                   5-06.00   10   
  2 Butler, Adam                 Wilson                 5-04.00    8   
  3 Long, Zack                   Fort                   5-02.00    6   
  4 Maddox, Josh                 Wilson                J5-02.00    4   
  5 Schneider, Pablo             Giants                J5-02.00    2   
  6 Sly, Caleb                   Broadway              J5-02.00    1   
  7 Davis, Sam                   Fort                   5-00.00  
 -- Bowles, Page                 Wilson                      NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Knott, Derek                 Fort                  19-11.00   10   
  2 Davis, Sam                   Fort                  19-02.00    8   
  3 Butler, Adam                 Wilson                18-10.75    6   
  4 Schneider, Pablo             Giants                18-10.25    4   
  5 Lyon, Kenny                  Wilson                17-01.50    2   
  6 Shank, Nick                  Bison                 16-08.50    1   
  7 Herring, Dustin              East Rock             16-05.25  
  8 Long, Zack                   Fort                  16-05.00  
  9 Bowles, Page                 Wilson                16-01.00  
 10 Robinson, Onajah             Broadway              15-00.50  
 11 Nellson, Brandon             Broadway              14-11.00  
 12 Davis, Timmy                 Giants                14-09.00  
 13 Truxell, Christian           Giants                14-06.50  
 14 Thorn, Chris                 Gladiators            14-03.25  
 15 Norris, Seth                 East Rock             13-00.00  
 16 Hammer, Jerrick              East Rock             12-11.00  
 17 Miller, Chance               East Rock             12-00.50  
 -- Ritchie, Hunter              Fort                        ND  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Callison, Ethan              Fort                  52-07.50   10   
  2 Hill, Oakley                 Fort                  49-03.50    8   
  3 Arthur, Robby                East Rock             45-11.50    6   
  4 Curtis, Wes                  Wilson                42-07.00    4   
  5 Horne, Tyler                 Harrisonburg          41-05.00    2   
  6 Dunlap, Jacob                Broadway              40-05.50    1   
  7 Cash, Jacob                  Gladiators            40-02.00  
  8 Cheang, Kevin                Gladiators            39-01.00  
  9 Strader, Tucker              Giants                37-04.50  
 10 Crawford, Ian                Fort                  37-00.75  
 11 Taylor, Garrett              East Rock             36-08.00  
 12 Nott, Ian                    East Rock             35-11.00  
 13 Kriston, Thomas              Broadway              35-09.50  
 14 Shrewsbury, Darold           Bison                 33-00.00  
 15 Sweet, Jake                  Gladiators            32-03.75  
 16 Lahan, Collin                Giants                31-10.50  
 17 Smith, Paul                  East Rock             31-06.50  
 18 Koogler, Justin              Wilson                31-01.00  
 19 Garvey, Ben                  Wilson                29-01.50  
 20 Smith, Caleb                 Bison                 28-06.50  
 21 Nycum, Arion                 Bison                 27-07.75  
 22 Parchuk, Daniel              East Rock             27-04.25  
 23 Sandridge, Holden            Bison                 23-11.75  
 
                    Women - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Wilson Memorial High Schoo 100        2) Buffalo Gap High School    74   
    3) Fort Defiance High School   46.50     4) Riverheads High School     39.50
    5) Harrisonburg                25        6) East Rockingham High Scho  18   
    7) Broadway High School         2        7) Waynesboro High School      2   
 
                    Men - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Fort Defiance Indians      121        2) Buffalo Gap High School    41   
    2) East Rockingham High Schoo  41        4) Wilson Memorial High Scho  33.50
    5) Harrisonburg                24        6) Broadway High School       23   
    6) Waynesboro High School      23        8) Riverheads High School     21.50