Licensed to Wilson Memorial High School HY-TEK's Meet Manager 6/6/2015 04:41 PM
VHSL 1A/2A State - 6/5/2015 to 6/6/2015
Track & Field Championships
Radford University
Results
Event 1 Girls Long Jump 1A
=======================================================================
State Rec: # 17-08 2014 Wills, Meredith, George Wythe
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Harris*, Annesha 12 Cumberland H 18-05.50# 10
2 Willis, Meredith 12 George Wythe 18-04.00# 8
3 Lee, Tess 12 West Point 17-06.75 6
4 Storms, Abby 10 George Wythe 17-04.00 5
5 Seldon, Emya 11 Northumberla 16-10.25 4
6 Hamlett, Shakirah 10 William Camp 16-06.00 3
7 Matthews, Kennede 12 Twin Springs 16-03.00 2
8 Richards, Leah 12 Chilhowie 16-02.50 1
9 Sweeney, Destiny 10 Eastern Mont 16-02.00
10 Musick, Carlie 10 Fort Chiswel 15-08.00
11 Rankin, Josie 11 Franklin 15-07.25
12 Estes, Julia 10 Rappahannock 15-01.50
13 Ramsey, Alexis 12 Twin Valley 14-09.00
-- Upshur, Quazhanik 9 Northampton ND
Event 2 Girls Long Jump 2A
=======================================================================
State Rec: # 17-02 2014 Bennett, Desiray, Brunswick
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Burke, Melody 11 Appomattox C 18-03.00# 10
2 Hill, Dasha 12 Bruton 18-01.25# 8
3 Blumears, Camaryn 10 Wilson Memor 17-07.25# 6
4 Cox, Callee 10 Marion 17-03.00# 5
5 Walton, Alexis 11 Bluestone 17-01.00 4
6 Trotter, Le'Tishay 11 Brunswick Hi 16-11.75 3
7 Cullop, Bakker 12 Marion 16-10.50 2
8 Shrader, Kiersten 10 Giles 16-09.75 1
9 Wagner, Margaret 10 Marion 16-01.50
10 Miller, Tanasia 11 Prince Edwar 15-11.75
11 Bradley, Taijah 9 Brunswick Hi 15-09.50
12 Lettau, Eve 12 Clarke Count 15-04.00
13 Booker, Makayla 11 Prince Edwar 15-03.75
13 Larsen, Kristina 11 George Mason 15-03.75
15 Light, Kiersan 9 Gate City Hi 15-03.50
16 Moss, Miranda 12 King William 15-00.00
Event 3 Boys Long Jump 1A
=======================================================================
State Rec: # 21-07.25 2014 Brown, Destin, Altavista
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Holmes, Marquez 11 Middlesex 22-04.75# 10
2 Perrigan, Isaac 11 John I. Burt 22-01.75# 8
3 Ford, Tony 12 Cumberland H 21-11.00# 6
4 Davenport, Alex 10 Patrick Henr 20-06.25 5
5 Barber, Kiante 9 Covington J20-06.25 4
6 Johnson, Sean 11 Middlesex 20-02.00 3
7 Henderson, Tyrell 12 Lancaster 19-11.50 2
8 Henderson, Trevon 11 Lancaster J19-11.50 1
9 Miu, Vlad 11 Radford High 19-05.00
10 Moss, Markell 10 George Wythe 19-00.50
11 Brown, William 12 Galax 18-05.50
12 Whitt, Justin 11 Radford High 18-00.25
-- brown, destin 12 Altavista Co ND
Event 4 Boys Long Jump 2A
=======================================================================
State Rec: # 23-00.25 2014 Seward, DaJuan, Brunswick
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Seward, DaJuan 12 Brunswick Hi 23-06.50# 10
2 Greene, Malcolm 12 Windsor 22-04.50 8
3 Walton, Marqueis 11 Nottoway 21-05.50 6
4 Bagley, Dillquan 12 Brunswick Hi 20-07.75 5
5 Blevins, Riley 12 Marion 20-05.75 4
6 Abdussalaam, Nuri 12 Randolph-Hen 20-04.50 3
7 Baugh, Deron 12 Prince Edwar 20-03.00 2
8 Harris, Linnard 12 Amelia Count 20-00.25 1
9 Jackson, Ryan 9 Appomattox C 19-11.75
10 Dulaney, Justin 12 Clarke Count 19-10.25
11 Shrader, Dakoda 12 Giles 19-07.00
12 Rippy, Chris 12 Virginia Hig 19-04.50
13 Parrish, Ty'jion 11 Amelia Count 19-02.75
14 Lunsford, Trevor 11 Gate City Hi 19-01.50
15 Perry, Richard 12 Amelia Count 18-09.25
16 Rawlings, Devin 12 Nottoway 18-07.00
Event 5 Girls Triple Jump 1A
=======================================================================
State Rec: # 37-08.25 2014 Wills, Meredith, George Wythe
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Willis, Meredith 12 George Wythe 36-03.50 10
2 Lee, Tess 12 West Point 34-08.50 8
3 Storms, Abby 10 George Wythe 33-07.25 6
4 Harris*, Annesha 12 Cumberland H 33-06.00 5
5 Musick, Carlie 10 Fort Chiswel 33-01.00 4
6 Hedgepeth, Tyra 12 George Wythe 32-09.50 3
7 Richards, Leah 12 Chilhowie 32-07.75 2
8 Lyons, Quintara 11 Northampton 31-04.00 1
9 Horn, Sabrina 9 William Camp 31-01.50
10 Estes, Julia 10 Rappahannock 30-10.50
11 Bragg, Jameka 12 Central (Lun 30-00.25
12 Hamlett, Shakirah 10 William Camp 29-09.75
Event 6 Girls Triple Jump 2A
=======================================================================
State Rec: # 36-08.50 2014 Stith, Bria, Brunswick
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hiremath, Shanthi 11 Maggie Walke 37-02.25# 10
2 Walton, Alexis 11 Bluestone 36-08.00 8
3 Heizer, Mekayla 12 Riverheads 33-10.00 6
4 Cox, Callee 10 Marion 33-08.50 5
5 Crider, Katie 11 East Rocking 33-06.75 4
6 Clark, Mariah 12 Riverheads 33-06.50 3
7 Booker, Makayla 11 Prince Edwar 33-04.75 2
8 Bradley, Taijah 9 Brunswick Hi 32-08.50 1
9 Coates, Logan 12 Madison Coun 32-04.00
10 Cullop, Bakker 12 Marion 32-03.75
11 Barksdale, Trinity 9 Gretna High 31-06.25
12 Angel, Savannah 10 Wilson Memor 31-05.50
12 Wagner, Margaret 10 Marion 31-05.50
14 Ogle, Lauren 10 James River 31-00.00
15 Pennix, Nydia 8 Appomattox C 29-03.00
Event 7 Boys Triple Jump 1A
=======================================================================
State Rec: # 43-11.75 2014 Henderson, Tyrell, Lancaster
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Holmes, Marquez 11 Middlesex 44-11.75# 10
2 Sutton, Shawn 10 Lancaster 44-10.00# 8
3 Henderson, Tyrell 12 Lancaster 44-06.50# 6
4 Curry, Rychoane 11 Northumberla 43-11.75# 5
5 Ford, Tony 12 Cumberland H 43-11.00 4
6 Henderson, Trevon 11 Lancaster 43-04.00 3
7 Conley, Cliff 12 Galax J43-04.00 2
8 Kelly, Cody 12 Mathews 42-00.50 1
9 Blue, Dayquan 11 Northumberla 41-05.50
10 Buchanan, Connor 9 Patrick Henr 41-05.25
11 Blaker, Cole 10 Narrows 40-04.75
12 Powers, Jordan 12 Chilhowie 39-08.75
13 Miu, Vlad 11 Radford High 38-09.50
-- Ball, Marcus 10 Rappahannock ND
-- Brown, William 12 Galax ND
Event 8 Boys Triple Jump 2A
=======================================================================
State Rec: # 47-03 2014 Seward, DaJuan, Brunswick
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Seward, DaJuan 12 Brunswick Hi 48-07.00# 10
2 Greene, Malcolm 12 Windsor 46-06.00 8
3 Peebles, Jordan 11 Greensville 46-01.50 6
4 Atkinson, Aaron 11 Glenvar High 44-06.00 5
5 Walton, Marqueis 11 Nottoway 44-04.25 4
6 Dulaney, Justin 12 Clarke Count 43-07.00 3
7 Abdussalaam, Nuri 12 Randolph-Hen 42-10.00 2
8 Perry, Richard 12 Amelia Count 42-06.00 1
9 Tabor, Austin 12 Virginia Hig 42-04.00
10 Thompson, Xavier 12 Brunswick Hi 41-09.00
11 Wood, Michael 12 Brunswick Hi 41-08.50
12 Bagley, Dillquan 12 Brunswick Hi 41-00.50
13 Parrish, Ty'jion 11 Amelia Count 40-11.00
14 Lunsford, Trevor 11 Gate City Hi 40-02.00
15 Rawlings, Devin 12 Nottoway 39-02.00
16 Rippy, Chris 12 Virginia Hig 38-06.25
Event 9 Girls High Jump 1A
=======================================================================
State Rec: # 5-03 2014 Ramsey, Alexis, Twin Valley
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sweeney, Destiny 10 Eastern Mont 5-05.00# 10
2 Ramsey, Alexis 12 Twin Valley 5-02.00 8
3 Chowning, Michaela 9 Middlesex 4-10.00 6
4 Thorne, Jessica 10 Rappahannock J4-10.00 5
5 Hedgepeth, Tyra 12 George Wythe 4-08.00 4
6 Rankin, Josie 11 Franklin J4-08.00 3
7 Matthews, Kennede 12 Twin Springs J4-08.00 2
8 Doane, Sissy 10 Northwood J4-08.00 0.50
8 Culbertson, Kacie 9 John I. Burt J4-08.00 0.50
10 O'Quinn, Hannah 11 Twin Valley 4-06.00
10 Smith, Sadie 11 Fort Chiswel 4-06.00
12 Horn, Sabrina 9 William Camp J4-06.00
13 Parran, Angel 10 Cumberland H 4-04.00
-- Hill, Destinee 11 Sussex Centr NH
Event 10 Girls High Jump 2A
=======================================================================
State Rec: # 5-05 2014 Briggs, Mara, Marion
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Briggs, Mara 12 Marion 5-06.00# 10
2 Burke, Melody 11 Appomattox C 5-03.00 8
3 Moorman, Tereka 9 Glenvar High 5-00.00 5.50
3 Walton, Alexis 11 Bluestone 5-00.00 5.50
5 Cox, Callee 10 Marion J5-00.00 4
6 Heizer, Mekayla 12 Riverheads J5-00.00 3
7 Blumears, Camaryn 10 Wilson Memor 4-08.00 1
7 Crider, Katie 11 East Rocking 4-08.00 1
7 Perry, Taylor 10 Union High S 4-08.00 1
10 McLean, Madison 9 Clarke Count J4-08.00
10 Logan, Keyonia 12 Gretna High J4-08.00
11 Hines, Aaliyah 10 Giles J4-08.00
12 McCray, McKaila 10 Wilson Memor J4-06.00
12 Williams, Lindsea 11 Giles J4-06.00
Event 11 Boys High Jump 1A
=======================================================================
State Rec: # 6-01 2014 Bullock, Milan, Washington & Lee
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Caudill, Xavier 12 Chilhowie 6-05.00# 10
2 Burke, Jacob 11 Radford High 6-04.00# 8
3 Henderson, Trevon 11 Lancaster J6-04.00# 6
4 Johnson, Sean 11 Middlesex 6-00.00 5
5 Conley, Cliff 12 Galax J6-00.00 4
6 Curry, Rychoane 11 Northumberla 5-10.00 3
7 Powers, Jordan 12 Chilhowie J5-10.00 2
8 Hoskins, Raymond 10 John I. Burt J5-10.00 1
9 Sutton, Shawn 10 Lancaster 5-08.00
10 Poulson, Rickiece 11 Northampton J5-08.00
11 Jones, Kyle 10 Charles City J5-08.00
12 Coleman, Brent 11 Honaker J5-08.00
13 Davis, Devin 11 Galax J5-08.00
14 Poarch, Braxton 11 Sussex Centr 5-06.00
-- Cope, Hunter 11 Thomas Walke NH
-- Jenkins, Gavin 10 Rappahannock NH
Event 12 Boys High Jump 2A
=======================================================================
State Rec: # 6-05 2014 Shepard, Ryan, East Rockingham
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hutcherson, Davante 12 Bluestone 6-03.00 10
2 Seward, DaJuan 12 Brunswick Hi J6-03.00 8
3 Danek, David 11 Bruton 6-02.00 6
4 Fisher, Tyreese 11 Brunswick Hi J6-02.00 5
5 Parrish, Ty'jion 11 Amelia Count 6-00.00 4
6 Gavin, Jay 11 Union High S 5-10.00 3
7 Walton, Marqueis 11 Nottoway J5-10.00 1.50
7 Jackson, Ryan 9 Appomattox C J5-10.00 1.50
9 Hairston, Blake 11 Floyd County J5-10.00
10 Reid, Keshawn 11 Windsor J5-10.00
10 McCoy, Khalil 12 Appomattox C J5-10.00
11 Dews, Devin 9 Appomattox C J5-08.00
Event 13 Girls Shot Put 1A
=======================================================================
State Rec: # 37-05.25 2014 Holde, Shanequa, Essex
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Earnest, Leah 10 Auburn 37-08.00# 10
2 Holden, Shanequa 12 Essex 36-06.00 8
3 Smith, Jamea 12 Lancaster 33-09.00 6
4 Reed, Zinnie 11 Middlesex 33-07.00 5
5 Mohr, Jamie 11 Galax 32-11.25 4
6 Hubbard, Kaitlen 12 Honaker 32-06.00 3
7 Taylor, Diamond 10 Lancaster 32-03.50 2
8 Kelly, Casey 10 Mathews 31-03.50 1
9 Brent, Khaylah 12 Essex 31-00.75
10 Allison, Kaitlyn 12 Patrick Henr 30-10.00
11 Doss, Toni 12 Holston 28-11.50
12 Ward, Kayla 11 Rappahannock 27-06.25
13 Dillon, Amanda 12 Craig County 27-00.25
Event 14 Girls Shot Put 2A
=======================================================================
State Rec: # 38-07.75 2014 Housewright, Jordan, Gate City
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Houseright, Jordan 11 Gate City Hi 39-07.00# 10
2 Hawkins, Daphne 11 John S. Batt 37-01.25 8
3 Gough, Kristen 12 Buckingham C 35-08.50 6
4 Hays, Sydney 12 James River 35-06.00 5
5 Hall, Kolleen 11 Marion 35-05.00 4
6 Carpenter, Sierra 11 Bluestone 34-06.50 3
7 Richardson, McKensey 11 Marion 34-03.00 2
8 Morgan, Accura 10 Brunswick Hi 33-11.25 1
9 Gray, Maya 9 Page County 31-01.00
10 Woodard, Hannah 9 Robert E. Le 29-10.75
11 Ingersoll, Tara 10 Wilson Memor 28-10.25
12 Jordan, Laurine 11 Bluestone 27-11.25
Event 15 Boys Shot Put 1A
=======================================================================
State Rec: # 55-04 2014 Hinkley, Michael, Auburn
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Fleenor, Josh 12 Auburn 53-08.00 10
2 Dawson, Ryheem 12 Parry McClue 53-03.25 8
3 George, Tyler 12 Parry McClue 50-01.25 6
4 Cook, Kelly 10 Parry McClue 49-01.50 5
5 Naff, Taylor 11 Auburn 48-07.75 4
6 Harrison, Philip 12 Northumberla 47-00.25 3
7 Jackson, Timothy 11 Cumberland H 46-01.50 2
8 Garrett, Andy 12 Patrick Henr 45-00.50 1
9 Boyd, Michael 11 Auburn 44-01.00
10 Sheets, Jacob 12 Patrick Henr 43-10.25
11 Dressler, Derek 12 Covington 43-00.00
12 Veney, Quran 10 Northumberla 41-10.00
Event 16 Boys Shot Put 2A
=======================================================================
State Rec: # 58-05.25 2014 Bowling, Anthony, Marion
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Baker, Tyler 11 Nelson Count 49-08.25 10
2 Albert, Michael 11 James River 48-08.00 8
3 Fyffe, Jaquille 12 Bruton 47-00.50 6
4 Younger, Tekwan 10 Gretna High 46-06.75 5
5 Ryan, A.J 10 Buffalo Gap 46-06.50 4
6 Keyton, Jeffrey 12 Floyd County 46-05.25 3
7 Washington, Isaiah 11 Virginia Hig 46-03.50 2
8 Clements, Austin 12 Luray 45-03.00 1
9 Hughes, Daryn 11 Floyd County 45-00.50
10 Clayton, Cordarius 10 Greensville 44-05.50
11 Mitchem, Matthew 12 Marion 43-00.50
12 Hollowell, Brandon 11 Dan River Hi 40-09.00
13 Bowers, Ben 12 Maggie Walke 40-06.00
-- Hoppe, Dalton 12 James River ND
Event 18 Girls Pole Vault 2A
=======================================================================
State Rec: # 9-06 2014 Barsanti, Blaise, Maggie Walker
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hiremath, Shanthi 11 Maggie Walke 10-06.00# 10
2 Blumears, Camaryn 10 Wilson Memor 9-06.00# 8
3 Barsanti *, Blaise 12 Maggie Walke 9-00.00 6
4 Bekenstein, Allie 9 Maggie Walke J9-00.00 5
5 Williams, Linzze 11 East Rocking 7-00.00 3
5 Clayton, Lauren 10 Wilson Memor 7-00.00 3
5 Hanes, Caroline 11 Maggie Walke 7-00.00 3
8 Miller, Halle 10 Maggie Walke 6-06.00 0.50
8 Hill *, Cameron 12 Maggie Walke 6-06.00 0.50
10 Herring, Haley 10 East Rocking 6-00.00
11 Cooper, Madelyn 9 Nelson Count J6-00.00
Event 19 Boys Pole Vault 1A
=======================================================================
State Rec: # 9-00 2014 Crockett, Austin, Auburn
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Denny, Will 11 Radford High 11-03.00# 10
2 Crockett, Austin 11 Auburn 10-03.00# 8
3 Burke, Jacob 11 Radford High 10-00.00# 6
4 Crockett, Ethan 11 Auburn J10-00.00# 5
5 Chestnut, Cameron 9 Auburn 9-06.00# 3.50
5 Turner, Ryan 10 Haysi 9-06.00# 3.50
7 Fitchett, Marquel 11 Northampton 9-00.00# 2
8 Beckett, DyShawn 11 Northampton 7-00.00 1
-- Elmondorf, Reginald 11 Northampton NH
-- Lopez, Martin 10 Northampton NH
Event 20 Boys Pole Vault 2A
=======================================================================
State Rec: # 12-06 2014 Rasich, Ben, Maggie Walker
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cummings, David 12 James River 12-00.00 10
2 Miller *, Scott 12 Maggie Walke 11-03.00 8
3 Wenger *, Bruce 12 Maggie Walke 10-09.00 6
4 Buscaglia, Ryan 10 Maggie Walke 10-03.00 5
5 Fields, Isaiah 10 East Rocking 9-09.00 4
6 Vithoulkas, George 11 Maggie Walke J9-09.00 2.50
6 Hicks, Chris 10 Maggie Walke J9-09.00 2.50
8 Widener, Ben 9 Maggie Walke 9-03.00 1
9 Marshburn, Joey 12 East Rocking 8-09.00
10 Nott, Patrick 10 East Rocking 8-03.00
11 Row *, Nick 12 Maggie Walke 7-09.00
12 Paul, Joe 9 Maggie Walke J7-09.00
13 Robertson, Blake 10 East Rocking 7-03.00
-- Salcedo, George 9 East Rocking NH
Event 21 Girls 4x800 Meter Relay 2A
=======================================================================
State Rec: # 10:03.54 2014 Floyd County, Floyd County
Belshan, Harris, Phillips, Roscoe
School Finals Points
=======================================================================
1 Floyd County 9:47.20# 10
1) Belshan, Hannah 12 2) Harris, Emily 10
3) Phillips, Sarah 12 4) Roscoe, Rebekah 12
2 Maggie Walker 9:56.41# 8
1) Wilson, Celia 11 2) King, Willa 11
3) Pointer, Khloe 10 4) Macedo, Andrea 9
3 George Mason 10:12.45 6
1) Funk, Logan 9 2) Rupert, Aisha 11
3) Sawyer, Anna 10 4) Sevier, Blaise 11
4 Robert E. Lee (Staunton) 10:15.08 5
1) Carr, Kat 12 2) Hollberg, Beverly 10
3) Kozlowski, Sophie 9 4) Linkenhoker, Brette 11
5 Wilson Memorial 10:16.35 4
1) Acord, Tiana 10 2) Farley, Olivia 9
3) Harrison, Emma 10 4) Prye, Natalie 10
6 Clarke County 10:37.42 3
1) Benoit, Kendall 11 2) Lewis, Catherine 9
3) Mettenburg, Piper 10 4) Snead, Sophia 10
7 King William 10:48.25 2
1) Whitley, Sara 12 2) Smith, Aislynn 12
3) Jackson, Autumm 12 4) Moss, Miranda 12
8 Buffalo Gap 10:53.89 1
1) Budsinki, Julia 11 2) Dixon, Rachel 11
3) Galway, Heather 11 4) Tankard, Grace 12
9 Virginia High School 10:58.51
1) Trotter, Kaitlyn 11 2) Trotter, Lauren 11
3) Trotter, Lindsey 11 4) Vincill, Abi 9
10 James River (Buchanan) 11:06.44
1) McAllister, Hannah 12 2) Ogle, Lauren 10
3) Perry, Hannah 11 4) Tucker, Jill 11
11 Union High School 11:23.07
1) Tankersley, Mckenna 12 2) Vanover, Brooke 9
3) Foti, Alice 12 4) Webb, Abigail 9
12 Gretna High School 11:27.86
1) Clement, Caitlin 11 2) Carter, Alexus 11
3) Cohen, Desree 12 4) Mason, Amber 11
13 Lee 11:55.45
1) Collingsworth, Verity 2) Cox, Jordan
3) McCall, Maggie 4) Tankersley, Lauren
Event 22 Girls 4x800 Meter Relay 1A
=======================================================================
State Rec: # 10:39.63 2014 Radford, Radford
Bishop, Porter, Schafer, Van Noy
School Finals Points
=======================================================================
1 Rappahannock County 10:12.93# 10
1) Endre, Emma 12 2) McGhee, Kayla 12
3) Allen, Emily 12 4) Wood, Julia 11
2 Radford High School 10:25.45# 8
1) Bishop, Morgan 12 2) Porter, Carly 10
3) Van Noy, Elliot 10 4) Puckett, Laura 12
3 Northumberland 10:38.61# 6
1) Bea, Khadijah 9 2) Bea, Trinity 10
3) Eguiguren, Rain 9 4) Schindler, Sarah 12
4 Chilhowie 10:39.42# 5
1) Howell, T. j. 12 2) Testerman, Dannielle 9
3) Schramm, Mikaela 11 4) McCloskey, Raegan 10
5 Auburn 11:04.86 4
1) Gilmer, Blair 12 2) Gutierrez, Jaeda 10
3) Miller, Laurel 10 4) Smoot, Olivia 9
6 Rural Retreat 11:05.55 3
1) Huffard, Berklee 9 2) Bear, Cassidy 12
3) Poole, Bryce 9 4) Willard, Ashton 12
7 Lancaster 11:11.53 2
1) Frere, Mary 10 2) Meadows, Alyssa 9
3) Towles, Jolena 11 4) Waller, Vilesha 10
8 West Point 11:14.82 1
1) Innanen, Sydney 10 2) Pedersen, Willow 11
3) Pullen, Hannah 10 4) Roane, Jenna 12
9 Cumberland High School 11:17.22
1) Broxton, Kyera 11 2) Elasha*, Marya 11
3) Parran, Angel 10 4) Jones*, Ebony 11
10 Galax 11:36.17
1) Carpenter, Haley 12 2) Stoneman, Savannah 10
3) Taylor, Ashland 10 4) Wyatt, Sarah 9
11 Mathews 11:50.37
1) Hobert, Maddy 9 2) Stokes, Elizabeth 10
3) Bland, Lauren 9 4) Curko, Alyssa 9
12 Twin Valley 12:11.61
1) Acosta, Miriam 12 2) Helton, Ruby 11
3) Matney, Autumn 10 4) Stiltner, Katie Beth 11
13 Northwood 13:21.46
1) Broyles, Tayler 11 2) Henderson, Heavan 11
3) Jones, Delaney 10 4) Spence, Aj 11
Event 23 Boys 4x800 Meter Relay 2A
=======================================================================
State Rec: # 8:15.32 2014 Maggie Walker, Maggie Walker
Fleckenstein, Kim, Koch, Rucker
School Finals Points
=======================================================================
1 Maggie Walker 8:23.52 10
1) Wilck *, Justin 12 2) Kim *, Eric 12
3) Rucker *, Matthew 12 4) Wachter *, Patrick 12
2 George Mason 8:31.18 8
1) Furleigh, Clay 12 2) Gilmour, Jonathan 12
3) Hailemariam, Beamlak 12 4) Schneider, James 11
3 Floyd County 8:32.22 6
1) Altizer, Bryce 12 2) Jeppson, Yonas 10
3) Moran, Zane 12 4) Vest, Ian 12
4 Nandua 8:33.95 5
1) Lawrence, Evan 11 2) McKinnie, Joseph 11
3) Pitt, Trevon 12 4) Reid, Quashon 11
5 Clarke County 8:34.23 4
1) Dale, Jack 11 2) Dietz, Michael 11
3) Dors, Ian 11 4) Wagner, Jarrett 11
6 Goochland High School 8:36.82 3
1) Minor, Jr., Larry 10 2) Bruce, Austin 9
3) Caudill, Reid 11 4) Pleasants, Brandon 10
7 Union High School 8:43.44 2
1) Barker, Justin 11 2) Mullins, Cory 12
3) Hall, Trey 11 4) Spears, Bryce 11
8 Wise Central High School 8:43.93 1
1) Hamilton, Gray 12 2) Lester, Cody 11
3) Mills, Caleb 12 4) Mullins, Dalton 9
9 Madison County 8:45.75
1) Fox, Rodney 12 2) Gibson, Zach 10
3) Pierson, Thomas 12 4) Turner, Rashawn 11
10 Brunswick High 8:46.99
1) Gillis, Tyriq 11 2) Gillis, Daniel 11
3) Warwick, Ethan 12 4) Bell, Jukeim 11
11 Buffalo Gap 8:47.54
1) Gruber, Ian 12 2) Mohler, Carter 10
3) Piner, James 12 4) Youngman, Tyler 12
12 Robert E. Lee (Staunton) 8:49.45
1) Wimer, Dylan 11 2) Kearney, Alex 12
3) Warner, Jacob 10 4) Waters, Shaun 10
13 East Rockingham High School 8:50.20
1) Zimmerman, Ian 12 2) Eppard, Jordan 11
3) Morris, Austin 11 4) Thompson, Caleb 11
14 Wilson Memorial High School 8:50.93
1) Boxley, Garrett 12 2) Wilt, Josh 12
3) Wood, Austin 11 4) Stewart, Justin 9
15 Glenvar High School 8:56.29
1) Eaton, Alex 11 2) Hoffman, Matt
3) Duncan, Matt 4) Wade, Dustin
16 Riverheads 8:59.51
1) Campbell, Garrett 11 2) Slagle, Brian 9
3) Heizer, Brandon 11 4) Hulse, Tommy 10
17 James River (Buchanan) 9:00.38
1) Fenster, Davis 10 2) Fowler, William 9
3) Keith, Zack 11 4) Paderick, Skyler 12
18 Giles 9:00.52
1) Hernandez, Paul 10 2) Nielson, Joseph 10
3) Shillinger, Michael 12 4) Williams, Raheem 10
19 Strasburg 9:02.58
1) Bartley, Austin 11 2) Chimento, Matthew 10
3) Davis, Ryan 10 4) Darr, Cody 12
20 Bruton 9:02.75
1) Ivanoff, Curt 11 2) Wojcieszak, Cameron 11
3) Mahoney, Kevin 9 4) Sakimura, Tyler 10
21 Appomattox County High School 9:09.91
1) Caldwell, Harry 10 2) Gannicott, Trevor 12
3) Jackson, Fox 10 4) Dews, Devin 9
22 Greensville County 9:11.75
1) Allen, Douglas 2) Hicks, Isaiah
3) Sykes, Robert 11 4) King, Nathaniel
23 Martinsville 9:12.68
1) Turner, Keylan 11 2) Jones, Cameron 11
3) Manns, Justin 10 4) Toney, Tyrese 9
24 Gretna High School 9:24.36
1) Cline, Hunter 10 2) Dalton, Cole 11
3) Doss, Heath 10 4) Short, Seth 12
25 John S. Battle 9:49.65
1) Wright, Austin 12 2) Miller, Jacob 11
3) Walden, Cameron 10 4) Martin, Baxter 12
Event 24 Boys 4x800 Meter Relay 1A
=======================================================================
State Rec: # 8:31.36 2014 Altavista, Altavista
Allen, Farney, Blanks, Yang
School Finals Points
=======================================================================
1 Parry McCluer 8:23.62# 10
1) Arthur, Logan 12 2) Erekson, Riley 10
3) Keiser, Dallas 12 4) Scott, Dalton 12
2 Altavista Combined School 8:29.89# 8
1) Farmer, Trey 10 2) blanks, colin 11
3) yang, kevin 10 4) Nowlin, Oshea 10
3 Auburn 8:36.70 6
1) Dominy, Trevor 11 2) Downing, Jared 12
3) Hallinan, Caleb 10 4) Wilson, Tyler 9
4 Middlesex 8:40.44 5
1) Bayard, David 12 2) Ellis, IV, George 12
3) Johannsen, Tanner 10 4) Self, Jacob 12
5 Lancaster 8:45.27 4
1) Benton, Zac 10 2) Reed, Darius 9
3) Jones, Sean 12 4) Kelley, Patrick 11
6 Galax 8:51.45 3
1) Conley, Cliff 12 2) DiGiacomo, Dominic 12
3) Haga, Tate 11 4) Horton, Matthew 11
7 William Campbell Combined Scho 8:57.69 2
1) Boggs, Dylan 11 2) Lipphard, Spencer 11
3) Wilkes, Jamarr 12 4) Williams, Isaac 12
8 Cumberland High School 9:07.01 1
1) Allen*, Ronnie 12 2) Brown, Deitrich 12
3) Brown, Ja'quan 9 4) Ridley, Darron 9
9 Mathews 9:07.61
1) Robinson, Marcus 11 2) Carson, Caleb 9
3) Mann, Nicholas 11 4) Moore, Sam 12
10 Radford High School 9:16.28
1) Downing, Joshua 9 2) Flora, Jack 10
3) Johnston, Mark 10 4) Stewart, Malcolm 10
11 Northwood 9:16.74
1) Call, Skylar 2) Tuell, Will
3) Ward, Jonathan 4) Young, Tyler
12 Haysi 9:23.22
1) Deel, Derek 9 2) Fuller, Blake 11
3) Lawson, Dylan 10 4) O'Quinn, Cody 11
13 Northumberland 9:33.57
1) Gaskins, Joey 12 2) Mitchell, Denzel 9
3) Pipkin, Billy 12 4) Thorton, Damonte 10
14 West Point 9:33.85
1) Gadams, Patrick 10 2) Irungu, Samuel 10
3) Lawson, Jared 9 4) Osborne, Hayden 10
15 Twin Springs 9:37.30
1) Duncan, Zac 10 2) Burke, Carter 10
3) Darnell, Ethan 11 4) Meade, Logan 12
16 Chilhowie 9:50.55
1) Tucker, Trevor 10 2) Barr, Nick 11
3) Medlen, M. j. 11 4) Blevins, Derrick 8
17 Patrick Henry (G. Spring) 10:02.19
1) Hall, Joshua 9 2) Faris, Austin 9
3) Dickenson, Cole 10 4) Buchanan, Campbell 10
Event 25 Girls 100 Meter Hurdles 2A
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Rec: # 14.70 2014 Stith, Bria, Brunswick
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hiremath, Shanthi 11 Maggie Walke 15.21Q 2
2 Pollard, Kaielle 10 King William 16.73Q 1
3 Clark, Mariah 12 Riverheads 16.53q 2
4 Miller, Emilie 9 Wilson Memor 16.90q 1
5 McCray, McKaila 10 Wilson Memor 17.45q 1
6 Brandon, Destiny 12 Martinsville 17.51q 2
7 Johnson, Zipporah 10 Appomattox C 17.56q 1
8 Wills, Korinne 10 George Mason 17.71q 2
9 Clark, Kalea 10 Union High S 17.98 1
10 Chester, Ashley 9 Union High S 18.08 2
11 Hubbard, Tiana 11 Appomattox C 18.14 1
12 Atkins, Rachel 11 Glenvar High 18.15 1
13 Pennington, Alyson 9 Giles 18.33 1
14 Ford, Alyssa 12 James River 19.56 2
15 Finley-Flowers, Raven 12 Bruton 19.95 2
Event 25 Girls 100 Meter Hurdles 2A
=======================================================================
State Rec: # 14.70 2014 Stith, Bria, Brunswick
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Hiremath, Shanthi 11 Maggie Walke 14.85 10
2 Miller, Emilie 9 Wilson Memor 15.92 8
3 Clark, Mariah 12 Riverheads 16.23 6
4 Wills, Korinne 10 George Mason 16.82 5
5 Brandon, Destiny 12 Martinsville 17.12 4
6 McCray, McKaila 10 Wilson Memor 17.24 3
7 Johnson, Zipporah 10 Appomattox C 17.31 2
8 Pollard, Kaielle 10 King William 22.45 1
Event 26 Girls 100 Meter Hurdles 1A
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Rec: # 16.99 2014 Harris, Annesha, Cumberland
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Harris*, Annesha 12 Cumberland H # 16.01Q 2
2 Graves, MaKayla 9 William Camp # 16.45Q 1
3 Richards, Ginny 12 Chilhowie 17.59q 1
4 Lyons, Quintara 11 Northampton 17.65q 1
5 Estes, Julia 10 Rappahannock 17.81q 2
6 Gale, Ellie 10 Mathews 17.93q 1
7 Thorne, Jessica 10 Rappahannock 18.16q 2
8 Hubbard, Kaitlen 12 Honaker 18.20q 2
9 Dingus, Lenora 10 Twin Springs 19.07 1
10 Mullins, Chayla 9 Eastern Mont 19.35 2
11 Lawson, Lucindy Rye Cove 19.98 1
-- Reavis, Jessie 12 Holston DNF 2
Event 26 Girls 100 Meter Hurdles 1A
=======================================================================
State Rec: # 16.99 2014 Harris, Annesha, Cumberland
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Harris*, Annesha 12 Cumberland H 15.15# 10
2 Graves, MaKayla 9 William Camp 15.94# 8
3 Estes, Julia 10 Rappahannock 17.03 6
4 Richards, Ginny 12 Chilhowie 17.41 5
5 Lyons, Quintara 11 Northampton 17.87 4
6 Thorne, Jessica 10 Rappahannock 17.95 3
7 Gale, Ellie 10 Mathews 18.06 2
Event 27 Boys 110 Meter Hurdles 2A
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Rec: # 14.39 2014 Seward, DaJuan, Brunswick
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Seward, DaJuan 12 Brunswick Hi 14.74Q 2
2 Kelso, Delonta 10 Appomattox C 15.52Q 1
3 Walton, Marqueis 11 Nottoway 15.73q 2
4 Leonard, Christopher 12 Bruton 15.84q 1
5 Carter, Keilan 11 Martinsville 16.27q 1
6 Atkinson, Aaron 11 Glenvar High 16.31q 1
7 Amon, Felix 11 Bruton 16.35q 1
8 Waters, Elijah 10 Strasburg 16.44q 2
9 Peebles, Jordan 11 Greensville 16.48 2
10 Shrieves, Richie 11 Arcadia 16.50 2
11 Lunsford, Trevor 11 Gate City Hi 16.52 1
12 Bagley, Dillquan 12 Brunswick Hi 16.78 1
13 Astrop, Hunter 10 Greensville 17.30 2
-- Sage, Houston 12 Lee FS 1
-- Rambo, Riley 11 John S. Batt DQ 2
Event 27 Boys 110 Meter Hurdles 2A
=======================================================================
State Rec: # 14.39 2014 Seward, DaJuan, Brunswick
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Seward, DaJuan 12 Brunswick Hi 14.22# 10
2 Leonard, Christopher 12 Bruton 15.20 8
3 Atkinson, Aaron 11 Glenvar High 15.59 6
4 Waters, Elijah 10 Strasburg 15.64 5
5 Carter, Keilan 11 Martinsville 15.68 4
6 Walton, Marqueis 11 Nottoway 15.79 3
7 Amon, Felix 11 Bruton 16.30 2
8 Kelso, Delonta 10 Appomattox C 17.44 1
Event 28 Boys 110 Meter Hurdles 1A
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Rec: # 15.42 2014 Veney, Ameer, Northumberland
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Davenport, Alex 10 Patrick Henr 15.67Q 1
2 Veney, Ameer 12 Northumberla 15.78Q 2
3 Fitchett, Marquel 11 Northampton 16.26q 1
4 Ford, Tony 12 Cumberland H 16.38q 1
5 Johnson, Sean 11 Middlesex 16.45q 2
6 Wynn, Wyshawn 11 Sussex Centr 17.17q 2
7 Crigger, Dylan 12 Rural Retrea 17.22q 2
8 Jones, Tyrell 12 Essex 17.75q 1
9 Moss, Markell 10 George Wythe 17.89 2
10 Craft, Justin 12 Auburn 17.93 2
11 Hall, Austin 12 Honaker 18.14 1
12 Jennings, Jeremy 12 Galax 20.11 1
Event 28 Boys 110 Meter Hurdles 1A
=======================================================================
State Rec: # 15.42 2014 Veney, Ameer, Northumberland
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Davenport, Alex 10 Patrick Henr 14.99# 10
2 Veney, Ameer 12 Northumberla 15.06# 8
3 Fitchett, Marquel 11 Northampton 16.07 6
4 Wynn, Wyshawn 11 Sussex Centr 16.09 5
5 Crigger, Dylan 12 Rural Retrea 16.61 4
6 Jones, Tyrell 12 Essex 16.82 3
-- Johnson, Sean 11 Middlesex DNF
-- Ford, Tony 12 Cumberland H DQ
Event 29 Girls 100 Meter Dash 2A
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Rec: # 12.56 2014 Holman, Tara, George Mason
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Johnson, India 11 King William # 12.51Q 2
2 Pollard, Kaielle 10 King William 13.01Q 1
3 Turner, Vonquisha 12 Windsor 12.88q 2
4 Shrader, Kiersten 10 Giles 13.03q 2
5 Burke, Melody 11 Appomattox C 13.05q 2
6 Hill, Dasha 12 Bruton 13.07q 1
7 Harris, Tia 9 Bluestone 13.13q 1
8 Smith, Ty'Kara 9 Nandua 13.21q 2
9 Miller, Tanasia 11 Prince Edwar 13.22 1
10 Posey, Tiffany 11 Greensville 13.24 2
11 Wardy, Alice 11 Riverheads 13.35 1
12 Skeeter, Taijii 10 Windsor 13.43 1
13 Walker, Alysha Dan River Hi 13.50 1
14 Light, Kiersan 9 Gate City Hi 13.63 2
15 Blumears, Camaryn 10 Wilson Memor 13.71 1
16 Pettus, Nadya 9 Randolph-Hen 13.80 2
Event 29 Girls 100 Meter Dash 2A
=======================================================================
State Rec: # 12.56 2014 Holman, Tara, George Mason
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Johnson, India 11 King William 12.37# 10
2 Turner, Vonquisha 12 Windsor 12.63 8
3 Shrader, Kiersten 10 Giles 12.74 6
4 Harris, Tia 9 Bluestone 12.75 5
5 Pollard, Kaielle 10 King William 12.83 4
6 Burke, Melody 11 Appomattox C 12.83 3
7 Hill, Dasha 12 Bruton 12.84 2
8 Smith, Ty'Kara 9 Nandua 12.98 1
Event 30 Girls 100 Meter Dash 1A
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Rec: # 12.19 2014 Willis, Meredith, George Wythe
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Willis, Meredith 12 George Wythe 12.45Q 1
2 Jones, Tykia 11 Sussex Centr 12.67Q 2
3 Byrd, Ebonee 12 Sussex Centr 12.86q 1
4 Hedgepeth, Tyra 12 George Wythe 12.98q 2
5 Storms, Abby 10 George Wythe 13.02q 2
6 Gray, Tinia 9 Rappahannock 13.12q 2
7 Richardson, Nia-imani 9 Northampton 13.19q 2
8 Lester, Kim 9 Twin Valley 13.24q 1
9 Lampkins, Brea 10 George Wythe 13.25 1
10 Coleman, Adiah 12 Radford High 13.43 1
11 Upshur, Quazhanik 9 Northampton 13.56 1
12 Johnson, Shani 11 Lancaster 13.63 2
Event 30 Girls 100 Meter Dash 1A
=======================================================================
State Rec: # 12.19 2014 Willis, Meredith, George Wythe
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Willis, Meredith 12 George Wythe 12.16# 10
2 Byrd, Ebonee 12 Sussex Centr 12.39 8
3 Jones, Tykia 11 Sussex Centr 12.40 6
4 Hedgepeth, Tyra 12 George Wythe 12.72 5
5 Storms, Abby 10 George Wythe 12.72 4
6 Gray, Tinia 9 Rappahannock 12.79 3
7 Richardson, Nia-imani 9 Northampton 12.88 2
8 Lester, Kim 9 Twin Valley 13.20 1
Event 31 Boys 100 Meter Dash 2A
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
State Rec: # 10.94 2014 Gray, Darkeem, Prince Edward
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Gray, Darkeem 12 Prince Edwar 11.17Q 3
2 Oravitz, Iyion 10 Robert E. Le 11.23Q 2
3 Abdussalaam, Nuri 12 Randolph-Hen 11.24Q 1
4 McCauley, Juh - Kwquan 12 Wilson 11.44q 2
5 Durant, Jaquon 10 Dan River Hi 11.48q 2
6 Rogers, Devon 11 Arcadia 11.55q 1
7 Dulaney, Justin 12 Clarke Count 11.59q 3
8 Owens, Darren 11 Brunswick Hi 11.61q 3
9 Stocks, Breon 12 Windsor 11.61 1
10 Diehl, Landon 11 Riverheads 11.61 1
11 Mason, Markhail 12 Greensville 11.62 2
12 Fudge, Toure 12 Virginia Hig 11.65 3
13 Kelso, Delonta 10 Appomattox C 11.65 2
14 Edwards, Julian 11 Wilson 11.70 1
15 Dandridge, Jareth 11 Martinsville 11.70 2
16 Noble, Dmontae 11 George Mason 11.71 3
17 Teats, John 12 Giles 11.79 1
18 Blevins, Riley 12 Marion 11.81 3
19 Scott, Brandon 11 Prince Edwar 11.85 2
20 Jordan, Naquan 11 Greensville 11.87 1
21 Foster, Denzell 11 Nelson Count 11.89 1
22 Baugh, Deron 12 Prince Edwar 11.94 3
Event 31 Boys 100 Meter Dash 2A
=======================================================================
State Rec: # 10.94 2014 Gray, Darkeem, Prince Edward
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Gray, Darkeem 12 Prince Edwar 10.60# 10
2 Oravitz, Iyion 10 Robert E. Le 10.92# 8
3 Abdussalaam, Nuri 12 Randolph-Hen 11.07 6
4 Durant, Jaquon 10 Dan River Hi 11.18 5
5 Owens, Darren 11 Brunswick Hi 11.20 4
6 McCauley, Juh - Kwquan 12 Wilson 11.22 3
7 Dulaney, Justin 12 Clarke Count 11.37 2
8 Rogers, Devon 11 Arcadia 11.47 1
Event 32 Boys 100 Meter Dash 1A
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Rec: # 11.32 2014 Stephens, Marcus, Franklin
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Baker, Javonte 11 Franklin # 11.31Q 1
2 Jefferson, Mason 10 Charles City 11.50Q 2
3 Barber, Kiante 9 Covington # 11.32q 1
4 Ingram, Jesse 12 Mathews 11.52q 2
5 jones, jemellen 10 Altavista Co 11.52q 2
6 Hedgepeth, Travis 12 George Wythe 11.53q 1
7 Perrigan, Isaac 11 John I. Burt 11.55q 2
8 brown, destin 12 Altavista Co 11.62q 1
9 Jones, Michael 10 Northampton 11.74 2
10 Davis, Ryan 12 Radford High 11.78 1
11 Grant, Heth 11 Radford High 11.88 2
12 Buchanan, Connor 9 Patrick Henr 12.06 2
13 Matthews, Izaiah 11 Twin Springs 12.08 1
Event 32 Boys 100 Meter Dash 1A
=======================================================================
State Rec: # 11.32 2014 Stephens, Marcus, Franklin
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Barber, Kiante 9 Covington 11.00# 10
2 Baker, Javonte 11 Franklin 11.09# 8
3 Perrigan, Isaac 11 John I. Burt 11.19# 6
4 Jefferson, Mason 10 Charles City 11.25# 5
5 jones, jemellen 10 Altavista Co 11.26# 4
6 Hedgepeth, Travis 12 George Wythe 11.31# 3
7 brown, destin 12 Altavista Co 11.33 2
8 Ingram, Jesse 12 Mathews 11.45 1
Event 33 Girls 1600 Meter Run 2A
=======================================================================
State Rec: # 5:07.76 2014 Call, Emma, Maggie Walker
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Call, Emma 11 Maggie Walke 5:16.84 10
2 Harris, Emily 10 Floyd County 5:32.90 8
3 Tischler, Rachel 12 Strasburg 5:33.33 6
4 Cunningham, Mary Beth 11 Grayson Coun 5:39.01 5
5 King, Willa 11 Maggie Walke 5:41.65 4
6 Wyatt, Emma 11 Grayson Coun 5:46.89 3
7 Funk, Logan 9 George Mason 5:49.80 2
8 Trotter, Lindsey 11 Virginia Hig 5:49.93 1
9 Koeppen, Claire 10 East Rocking 5:53.53
10 Phillips, Sarah 12 Floyd County 5:55.29
Event 34 Girls 1600 Meter Run 1A
=======================================================================
State Rec: # 5:26.84 2014 Wood, Julia, Rappahannock
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wood, Julia 11 Rappahannock 5:26.17# 10
2 Puckett, Laura 12 Radford High 5:40.80 8
3 Frere, Mary 10 Lancaster 5:48.09 6
4 Smoot, Olivia 9 Auburn 5:48.88 5
5 Porter, Carly 10 Radford High 5:58.01 4
6 Allen, Emily 12 Rappahannock 6:02.45 3
7 Betz, Rileigh 9 Mathews 6:02.49 2
8 Van Noy, Elliot 10 Radford High 6:04.23 1
9 Innanen, Sydney 10 West Point 6:04.97
10 Schindler, Sarah 12 Northumberla 6:05.93
11 Blagg, Samantha 12 Highland County 6:07.18
12 Stewart, Kara 11 Patrick Henr 6:09.64
13 Neece, Lexie 9 Patrick Henr 6:24.75
Event 35 Boys 1600 Meter Run 2A
=======================================================================
State Rec: # 4:25.06 2014 Swiney, Brad, John S. Battle
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Swiney, Brad 12 John S. Batt 4:21.05# 10
2 Buscaglia, Ryan 10 Maggie Walke 4:27.27 8
3 Wachter *, Patrick 12 Maggie Walke 4:36.49 6
4 Boyle *, Joseph 12 Maggie Walke 4:39.64 5
5 Fisher, Evan 11 Maggie Walke 4:39.86 4
6 Warner, Jacob 10 Robert E. Le 4:41.39 3
7 Easton, John 9 Lebanon 4:45.26 2
8 Sykes, Robert 11 Greensville 4:46.34 1
9 Altizer, Bryce 12 Floyd County 4:47.33
10 Thompson, Caleb 11 East Rocking 4:48.27
11 Jackson, Fox 10 Appomattox C 4:50.76
12 Pillow, Cary 12 Goochland Hi 4:51.79
13 Wojcieszak, Cameron 11 Bruton 4:52.16
14 Sapp, Chris 11 Gate City Hi 4:55.71
15 Iskra, Nathan 12 Virginia Hig 4:59.38
16 Allen, Sidney 10 Martinsville 5:10.89
Event 36 Boys 1600 Meter Run 1A
=======================================================================
State Rec: # 4:27.79 2014 Conley, Cliff, Galax
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Conley, Cliff 12 Galax 4:20.44# 10
2 Ellis, IV, George 12 Middlesex 4:40.37 8
3 Wilson, Tyler 9 Auburn 4:43.86 6
4 Gill, Hasan 11 Washington & 4:44.96 5
5 Pipkin, Billy 12 Northumberla 4:48.42 4
6 Jenkins, Gavin 10 Rappahannock 4:50.24 3
7 Segraves, Tanner 10 Holston 4:50.76 2
8 Downing, Jared 12 Auburn 4:50.87 1
9 Cross, Jacob 10 Bland County 4:51.87
10 blanks, colin 11 Altavista Co 4:53.20
11 Nowlin, Oshea 10 Altavista Co 4:54.81
12 Thomas, Jalen 10 Mathews 4:57.40
13 Dominy, Trevor 11 Auburn 5:01.24
14 Atkins, Taylor 12 Central (Lun 5:05.71
Event 37 Girls 4x100 Meter Relay 2A
==========================================================================
State Rec: # 49.29 2014 King William, King William
Johnson, Pollard, Wilkerson, Isaac
School Finals H# Points
==========================================================================
1 King William 49.88 3 10
1) Wilkerson, Shamyna 12 2) Johnson, India 11
3) Brown, Kayla 9 4) Pollard, Kaielle 10
2 Bruton 50.90 3 8
1) Andrews, Tayah 11 2) Crossley, NaTavia 9
3) Finley-Flowers, Raven 12 4) Hill, Dasha 12
3 Giles 51.55 3 6
1) Shrader, Kiersten 10 2) Harless, Brittany 11
3) Williams, Lindsea 11 4) Hines, Aaliyah 10
4 Wilson Memorial 51.58 3 5
1) Angel, Savannah 10 2) Blumears, Camaryn 10
3) Clayton, Lauren 10 4) Linder, Gabby 11
5 Windsor 51.62 3 4
1) Skeeter, Taijii 10 2) Barnes, Destiny 10
3) Gibson, CeCe 11 4) Turner, Vonquisha 12
6 Prince Edward County High Scho 51.70 3 3
1) Woodard, Eunity 12 2) Booker, Makayla 11
3) Miller, Tanasia 11 4) Morgan, Cordelia 10
7 George Mason 51.82 2 2
1) Bloomgarden, Nicole 9 2) Howard, Julia 10
3) Smith, Eugenia 12 4) Smith, Sydney 9
8 Brunswick High 51.84 3 1
1) Hargrove, Sha'Damia 11 2) Bowser, Shakiya 10
3) Lewis, Jonaya 11 4) Alexander, Ciera 11
9 Clarke County 51.87 2
1) Broy, Caile 10 2) Jenkins, Emma 10
3) Parrott, Kolby 12 4) Stephenson, Jayla 10
10 Riverheads 52.05 1
1) Wardy, Alice 11 2) Clark, Mariah 12
3) Callison, Jennifer 12 4) Carpenter, Hanley 9
11 Martinsville 52.35 1
1) Brandon, Destiny 12 2) Estes, Tamara 11
3) Mitchell, Kayla 10 4) White, Gerri 10
12 Appomattox County High School 52.47 2
1) Copeland, Mary 11 2) Johnson, Zipporah 10
3) Pless, Keanna 10 4) Pennix, Nydia 8
13 East Rockingham High School 52.50 3
1) Crider, Katie 11 2) Ludholtz, Meranda 10
3) Rouse, R'Maani 11 4) Williams, Linzze 11
14 Luray 52.60 1
1) Drake, Briana 9 2) Taylor, Haley 9
3) Dudley, Jordan 12 4) Green, Carol 12
15 Marion 52.61 2
1) Cullop, Bakker 12 2) Billings, Cameron 9
3) Briggs, Mara 12 4) Cox, Callee 10
16 Maggie Walker 52.86 2
1) Vaughan, Nia 9 2) Motley, Chelsie 12
3) Christmas, Lauren 9 4) Hill, Taylor 9
17 Nottoway 53.34 2
1) Eppes, Kiontra 10 2) Lewis, Kajira 10
3) Tucker, Kionna 9 4) Tolbert, China 10
18 Greensville County 53.37 1
1) Eason, Tia 10 2) Posey, Tiffany 11
3) Smith, Praiysa 11 4) Thomas, Kiara 9
19 Gretna High School 54.63 2
1) Barksdale, Trinity 9 2) Miller, Tinya 12
3) McClain, Analissia 9 4) Logan, Keyonia 12
20 Gate City High School 55.08 2
1) Kilgore, Rachel 11 2) Kilgore, Sarah 11
3) Light, Kiersan 9 4) Wolfe, Hayley 11
-- Union High School DQ 1
1) Perry, Taylor 10 2) Foti, Alice 12
3) Lomax, Brieann 10 4) Clark, Kalea 10
Event 38 Girls 4x100 Meter Relay 1A
==========================================================================
State Rec: # 48.05 2014 George Wythe, George Wythe
Storms, Hedgepeth, Lampkins, Willis
School Finals H# Points
==========================================================================
1 George Wythe (Wytheville) 48.73 2 10
1) Storms, Abby 10 2) Hedgepeth, Tyra 12
3) Lampkins, Brea 10 4) Willis, Meredith 12
2 Sussex Central 49.72 2 8
1) Byrd, Ebonee 12 2) Hill, Destinee 11
3) Jones, Tykia 11 4) Scott, Alexus 11
3 William Campbell Combined Scho 50.52 2 6
1) Mosley, Davana 12 2) Graves, MaKayla 9
3) Hamlett, Shakirah 10 4) Moon, DeAsia 9
4 Northampton 52.03 2 5
1) Fitchett, Desha 12 2) Richardson, Nia-imani 9
3) Smith, Keona 12 4) Upshur, Quazhanik 9
5 King & Queen 53.57 2 4
1) Davis, Destiny 11 2) Davis, Alys 11
3) Bowen, Faith 9 4) Morris, Trenisha 11
6 Fort Chiswell 53.73 2 3
1) Lovell, Alexandria 10 2) Musick, Carlie 10
3) Eversole, Haley 11 4) Smith, Sadie 11
7 Central (Lunenburg) 54.25 2 2
1) Bragg, Jameka 12 2) King, Monique 11
3) Lee, Nikera 12 4) Smith, Emory 9
8 Auburn 54.98 1 1
1) Howard, Tori 11 2) Lester, Abi 11
3) Lester, Annah 12 4) Stephens, Kaitlyn 9
9 Northwood 55.75 2
1) Broyles, Tayler 11 2) Doane, Sissy 10
3) Jones, Delaney 10 4) Spence, Aj 11
10 Eastern Montgomery 56.44 1
1) Johnston, Paige 9 2) Ford, Maria 9
3) Mullins, Chayla 9 4) Sweeney, Destiny 10
11 Haysi 56.63 1
1) Bostic, Kristin 10 2) Fuller, Gabbie 10
3) Owens, Cassie 8 4) Rasnake, Blaze 10
Event 39 Boys 4x100 Meter Relay 2A
==========================================================================
State Rec: # 42.64 2014 Dan River, Dan River
Edmunds, Durant, Stephens, Edmunds
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Prince Edward County High Scho 43.51 3 10
1) Baugh, Deron 12 2) Scott, Brandon 11
3) Williams, Dushawn 12 4) Gray, Darkeem 12
2 Giles 44.25 3 8
1) Whitlow, Brett 12 2) Shrader, Dakoda 12
3) Teats, John 12 4) Mann, Brian 11
3 Appomattox County High School 44.45 3 6
1) Kelso, DeAndre 11 2) Kelso, Delonta 10
3) Kelso, Deron 10 4) Walker, Trey 10
4 East Rockingham High School 44.45 1 5
1) Herring, Dustin 12 2) Hite, Cj 11
3) Marshburn, Joey 12 4) Sapp, Timmy 12
5 Strasburg 44.55 2 4
1) Darr, Cody 12 2) Steed, Papoose 11
3) Price, Cody 10 4) Funk, Colton 12
6 Bruton 44.88 2 3
1) Carr, Jalen 10 2) Taylor, Dan'Valique 11
3) Jones, Daniel 11 4) Williams, Isaiah 12
7 Clarke County 45.37 2 2
1) Cleary, Matt 12 2) Rogers, Hunter 10
3) Dulaney, Justin 12 4) Keim, Chris 11
8 Amelia County 45.39 1 1
1) Reed, Jareek 11 2) Harris, Linnard 12
3) Perry, Richard 12 4) Parrish, Ty'jion 11
9 Union High School 45.57 2
1) Spears, Bryce 11 2) Noaks, Raushaun 11
3) Mitchell, James 9 4) Owens, Dakota 9
10 Martinsville 45.70 2
1) Dandridge, Derico 12 2) Wilson, Eric 9
3) Sydnor, Jaquice 11 4) Waller, Dearius 11
11 George Mason 45.72 2
1) Miceli, Christian 10 2) Noble, Dmontae 11
3) Sensharma, Arijeet 12 4) Thomas, Justin 11
12 Lee 45.73 2
1) Sage, Houston 12 2) Smith, Austin 11
3) Gilliam, Justin 12 4) Pendergraft, Connor 9
13 Marion 45.88 1
1) Shaft, Preston 10 2) Mitchem, Matthew 12
3) McNeil, Zach 9 4) Blevins, Riley 12
14 Gate City High School 46.70 1
-- Brunswick High DNF 3
1) Mays, Ronquis 12 2) Cleaton, LaMonz 9
3) Owens, Darren 11 4) Wood, Michael 12
-- Windsor DQ 3
1) Greene, Malcolm 12 2) Reid, Keshawn 11
3) Birden, Raekwan 12 4) Stocks, Breon 12
-- Dan River High School DQ 3
1) Hunt, Cameron 10 2) Stephens, Curtis 12
3) Terry, Quantez 12 4) Durant, Jaquon 10
-- Greensville County DQ 3
1) Allen, Ahkeem 2) Jordan, Naquan 11
3) Brroks, Isaiah 4) Mason, Markhail 12
Event 40 Boys 4x100 Meter Relay 1A
==========================================================================
State Rec: # 43.09 2014 Lancaster, Lancaster
Henderson, Lee, Noel, Washington
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Northumberland 43.98 2 10
1) Blue, Dayquan 11 2) Veney, Hamani 9
3) Johnson, DeQuine 9 4) Veney, Ameer 12
2 Lancaster 44.09 2 8
1) Washington, Justin 12 2) Henderson, Trevon 11
3) Henderson, Tyrell 12 4) Redmond, Divarus 10
3 Altavista Combined School 44.40 2 6
1) brown, destin 12 2) jones, jemellen 10
4 Franklin 44.44 2 5
1) Walton, Jawun 10 2) Porter, Gerrell 9
3) Jefferson, Quayshaun 11 4) Baker, Javonte 11
5 Radford High School 44.44 2 4
1) Davis, Ryan 12 2) Grant, Heth 11
3) Miu, Vlad 11 4) Whitt, Justin 11
6 Charles City County 44.77 2 3
1) Jones, Kyle 10 2) Wyatt, Jaquane 12
3) Jefferson, Mason 10 4) Gordon, Walter 12
7 Twin Springs 45.57 1 2
1) Quillen, Nathaniel 11 2) Hillman, Ethan 9
3) Sluss, Tommy 11 4) Matthews, Izaiah 11
8 Hurley 45.93 1 1
1) Justice, Brady 10 2) Tester, Devin 10
3) Lester, Zach 10 4) Oliver, Traquan 12
9 Galax 46.03 1
1) Bobbitt, Walker 10 2) Brown, William 12
3) Dixon, Joseph 12 4) Harris, Charles 11
10 Auburn 46.27 1
1) Brockman, Will 10 2) Crockett, Austin 11
3) Fleenor, Jordan 11 4) Light, Justin 11
11 Covington 47.91 1
1) Moore, K j 9 2) Brown, Jeremiah 10
3) Waddell, Austin 12 4) Barber, Kiante 9
-- Essex DQ 2
1) Jones, Tyrell 12 2) Payne, Steve 11
3) Martin, Malik 11 4) Green, Donnell 11
-- Sussex Central DQ 2
1) Augcomfar, Jalen 9 2) Rose, Tyrese 10
3) Stith, DaeKwon 11 4) Wynn, Wyshawn 11
Event 41 Girls 400 Meter Dash 2A
==========================================================================
State Rec: # 58.18 2014 Stith, Brooke, Brunswick
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Grumbine, Anne 12 James River 59.21 2 10
2 Easton, Mary 12 Lebanon 59.48 2 8
3 Hines, Aaliyah 10 Giles 1:00.83 2 6
4 Ogle, Lauren 10 James River 1:01.22 2 5
5 Amrich, Brooklyn 11 Strasburg 1:01.55 1 4
6 Wynn, Montiera 9 Prince Edwar 1:02.29 2 3
7 Berry, Katie 12 Madison Coun 1:02.66 1 2
8 Weddle, Katie 10 Bruton 1:02.92 1 1
9 Conrad, Alena 12 James River 1:02.94 2
10 Larsen, Kristina 11 George Mason 1:03.13 1
11 Crider, Katie 11 East Rocking 1:03.37 1
12 Roscoe, Rebekah 12 Floyd County 1:03.80 2
13 McLean, Madison 9 Clarke Count 1:04.56 1
14 Kelly, Moesha 12 Chatham 1:04.86 2
Event 42 Girls 400 Meter Dash 1A
==========================================================================
State Rec: # 58.26 2014 Lee, Tess, West Point
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Lee, Tess 12 West Point 58.49 2 10
2 Richards, Leah 12 Chilhowie 1:01.16 2 8
3 Lester, Kim 9 Twin Valley 1:02.21 2 6
4 Chafin, Lindsey 12 Patrick Henr 1:02.23 2 5
5 Jones*, Ebony 11 Cumberland H 1:02.46 2 4
6 Foulke, Haydyn 9 Patrick Henr 1:03.48 1 3
7 Wheeler, Mckenzie 11 Parry McClue 1:03.51 2 2
8 Endre, Emma 12 Rappahannock 1:03.73 1 1
9 Chowning, Michaela 9 Middlesex 1:04.43 1
10 Willard, Ashton 12 Rural Retrea 1:04.97 1
11 Bea, Trinity 10 Northumberla 1:05.24 2
12 Lester, Abi 11 Auburn 1:05.35 1
13 Morris, Trenisha 11 King & Queen 1:05.65 1
14 Beddoo, Kathryn 12 Washington & 1:06.87 2
15 Chambliss, Brittany 11 Sussex Centr 1:07.28 1
Event 43 Boys 400 Meter Dash 2A
==========================================================================
State Rec: # 49.05 2014 Edmunds, Terrell, Dan River
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Oravitz, Iyion 10 Robert E. Le 49.43 3 10
2 Diehl, Landon 11 Riverheads 49.59 3 8
3 Miller *, Scott 12 Maggie Walke 50.31 3 6
4 Morris, Austin 11 East Rocking 50.37 3 5
5 Gavin, Jay 11 Union High S 50.86 3 4
6 Fudge, Toure 12 Virginia Hig 50.96 3 3
7 Sutton, Micheal 11 Nandua 51.03 3 2
8 Dulaney, Justin 12 Clarke Count 51.10 2 1
9 Hairston, Blake 11 Floyd County 51.45 3
10 Edwards, Julian 11 Wilson 51.55 2
11 Mann, Brian 11 Giles 51.57 2
12 Smith, Derrick 12 Stonewall Ja 51.57 2
13 Parrish, Ty'jion 11 Amelia Count 52.09 2
14 Woodard, Gregory 9 Robert E. Le 52.30 1
15 Gruber, Ian 12 Buffalo Gap 52.44 2
16 Harvey, Nick 12 Glenvar High 52.69 1
17 Abdussalaam, Nuri 12 Randolph-Hen 53.26 1
18 Mattox, Cordell 10 Goochland Hi 53.41 1
19 Twyman, De'Ondre 10 Madison Coun 53.49 2
20 McCroskey, Killian 9 Glenvar High 53.99 2
Event 44 Boys 400 Meter Dash 1A
==========================================================================
State Rec: # 50.62 2014 Owens, Kiondre, Northumberland
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Perrigan, Isaac 11 John I. Burt 51.20 2 10
2 Jefferson, Quayshaun 11 Franklin 51.75 2 8
3 DeHart, Tanner 11 Auburn 51.97 2 6
4 Johnson, DeQuine 9 Northumberla 52.56 2 5
5 Stith, DaeKwon 11 Sussex Centr 52.62 2 4
6 Ingram, Jesse 12 Mathews 53.30 2 3
7 Henderson, Trevon 11 Lancaster 53.57 1 2
8 Layman, Will 9 George Wythe 54.38 1 1
9 Johnston, Mark 10 Radford High 54.53 1
10 Turner, Ryan 10 Haysi 54.60 2
11 Thomas, Seth 12 Holston 54.75 1
12 Farmer, Trey 10 Altavista Co 59.82 2
Event 45 Girls 300 Meter Hurdles 2A
==========================================================================
State Rec: # 45.54 2014 Stith, Bria, Brunswick
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hiremath, Shanthi 11 Maggie Walke 45.87 3 10
2 Walton, Alexis 11 Bluestone 47.64 3 8
3 Callison, Jennifer 12 Riverheads 48.90 2 6
4 Miller, Emilie 9 Wilson Memor 48.91 3 5
5 Berry, Katie 12 Madison Coun 49.41 2 4
6 Wills, Korinne 10 George Mason 49.66 3 3
7 Herrera, Alex 10 Goochland Hi 49.93 2 2
8 Finley-Flowers, Raven 12 Bruton 50.64 3 1
9 Misquith, Angela 10 Stonewall Ja 50.66 2
10 McCray, McKaila 10 Wilson Memor 50.75 2
11 Ford, Alyssa 12 James River 50.83 3
12 Chester, Ashley 9 Union High S 51.68 2
13 Pennington, Alyson 9 Giles 51.75 1
14 Hubbard, Tiana 11 Appomattox C 51.83 2
15 Monk, Shaynia 11 John S. Batt 52.76 1
16 Smith, Praiysa 11 Greensville 53.09 3
17 Vincent, Santana 9 Gate City Hi 53.23 1
18 Trotter, Le'Tishay 11 Brunswick Hi 54.25 3
Event 46 Girls 300 Meter Hurdles 1A
==========================================================================
State Rec: # 48.46 2014 Richards, Ginny, Chilhowie
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Harris*, Annesha 12 Cumberland H 47.09# 2 10
2 Richards, Ginny 12 Chilhowie 48.16# 2 8
3 Estes, Julia 10 Rappahannock 50.62 2 6
4 Hubbard, Kaitlen 12 Honaker 51.14 2 5
5 Horn, Sabrina 9 William Camp 51.47 2 4
6 Thorne, Jessica 10 Rappahannock 52.06 2 3
7 Mullins, Chayla 9 Eastern Mont 52.08 2 2
8 Davis, Alys 11 King & Queen 52.51 1 1
9 Towles, Jolena 11 Lancaster 52.88 2
10 Betz, Rileigh 9 Mathews 53.23 1
11 Miller, Laurel 10 Auburn 54.32 1
12 Hampton, Katlyn 10 Twin Valley 54.96 1
13 Testerman, Dannielle 9 Chilhowie 58.49 1
Event 47 Boys 300 Meter Hurdles 2A
==========================================================================
State Rec: # 38.28 2014 Seward, DaJuan, Brunswick
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Seward, DaJuan 12 Brunswick Hi 38.60 2 10
2 Agee, Caleb 11 Floyd County 40.81 2 8
3 Sapp, Timmy 12 East Rocking 41.76 1 6
4 Hubbard, Chris 12 Gretna High 41.78 2 5
5 Carter, Keilan 11 Martinsville 41.80 2 4
6 Hicks, Robbie 12 Gate City Hi 42.07 2 3
7 Peebles, Jordan 11 Greensville 42.37 1 2
8 Sage, Houston 12 Lee 42.37 2 1
9 Biller, Kyle 10 Page County 42.90 1
10 Taylor, Dan'Valique 11 Bruton 43.67 2
11 Porter, Deondre 11 Greensville 43.95 1
12 Leonard, Christopher 12 Bruton 44.14 1
13 Shrader, Dakoda 12 Giles 44.69 2
14 Waters, Elijah 10 Strasburg 44.89 1
Event 48 Boys 300 Meter Hurdles 1A
==========================================================================
State Rec: # 39.83 2014 Henderson, Tyrell, Lancaster
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Henderson, Tyrell 12 Lancaster 39.21# 2 10
2 Ford, Tony 12 Cumberland H 41.37 2 8
3 Jones, Michael 10 Northampton 41.72 2 6
4 Jones, Tyrell 12 Essex 42.00 2 5
5 Reed, Darius 9 Lancaster 42.89 2 4
6 Hall, Austin 12 Honaker 43.02 2 3
7 Davenport, Alex 10 Patrick Henr 43.43 2 2
8 Caudill, Xavier 12 Chilhowie 44.16 1 1
9 Branham, Jacob 10 John I. Burt 44.50 1
10 Fitchett, Marquel 11 Northampton 45.47 2
11 Sawyers, Darius 10 George Wythe 47.16 1
12 Bradley, Dru 11 Patrick Henr 48.07 1
Event 49 Girls 800 Meter Run 2A
==========================================================================
State Rec: # 2:17.19 2014 Call, Emma, Maggie Walker
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Call, Emma 11 Maggie Walke 2:16.61# 2 10
2 Pointer, Khloe 10 Maggie Walke 2:21.94 2 8
3 Grumbine, Anne 12 James River 2:23.99 2 6
4 Sevier, Blaise 11 George Mason 2:24.63 2 5
5 Gibson, Hayley 11 Stonewall Ja 2:24.70 2 4
6 Lewis, Catherine 9 Clarke Count 2:31.51 1 3
7 Rupert, Aisha 11 George Mason 2:31.93 1 2
8 Belshan, Hannah 12 Floyd County 2:32.46 2 1
9 Wilson, Celia 11 Maggie Walke 2:32.80 1
10 Cunningham, Mary Beth 11 Grayson Coun 2:33.30 1
11 King, Willa 11 Maggie Walke 2:35.03 2
12 Blevins, Kalyn 10 Marion 2:35.89 1
13 Wyatt, Emma 11 Grayson Coun 2:36.88 2
14 Bishop, Liyong 12 Glenvar High 2:42.89 1
Event 50 Girls 800 Meter Run 1A
==========================================================================
State Rec: # 2:23.67 2014 Beddoo, Kathryn, Washington & Lee
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Wood, Julia 11 Rappahannock 2:24.53 2 10
2 Bostic, Kristin 10 Haysi 2:25.25 2 8
3 Beddoo, Kathryn 12 Washington & 2:25.76 2 6
4 McCloskey, Raegan 10 Chilhowie 2:30.37 1 5
5 Guzzeti, Daniella 11 Altavista Co 2:30.47 2 4
6 Patterson, Katy 12 Parry McClue 2:33.93 2 3
7 McGhee, Kayla 12 Rappahannock 2:35.02 1 2
8 Frere, Mary 10 Lancaster 2:35.88 1 1
9 Howell, T. j. 12 Chilhowie 2:37.64 1
10 Huffard, Berklee 9 Rural Retrea 2:38.06 1
11 Poole, Bryce 9 Rural Retrea 2:38.12 1
12 Craft, Hannah 9 Parry McClue 2:38.91 2
13 Bishop, Morgan 12 Radford High 2:38.96 1
14 Waller, Vilesha 10 Lancaster 2:38.99 2
15 Smoot, Olivia 9 Auburn 2:55.45 1
Event 51 Boys 800 Meter Run 2A
==========================================================================
State Rec: # 1:56.81 2014 Custer, Truman, George Mason
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Buscaglia, Ryan 10 Maggie Walke 1:57.84 2 10
2 Dors, Ian 11 Clarke Count 1:59.06 1 8
3 Kim *, Eric 12 Maggie Walke 1:59.92 2 6
4 Pitt, Trevon 12 Nandua 2:00.86 2 5
5 Barker, Justin 11 Union High S 2:02.57 1 4
6 Lawrence, Evan 11 Nandua 2:03.21 1 3
7 Wilck *, Justin 12 Maggie Walke 2:03.61 2 2
8 Rucker *, Matthew 12 Maggie Walke 2:04.13 2 1
9 Sykes, Robert 11 Greensville 2:04.63 1
10 Owen, Chad 12 Appomattox C 2:05.18 2
11 Eaton, Alex 11 Glenvar High 2:05.20 1
12 Caudill, Reid 11 Goochland Hi 2:06.44 1
13 Martin, Baxter 12 John S. Batt 2:07.16 2
14 Mullins, Dalton 9 Wise Central 2:07.73 1
15 Easton, John 9 Lebanon 2:08.97 1
Event 52 Boys 800 Meter Run 1A
==========================================================================
State Rec: # 1:58.49 2014 Farmer, Matthew, Rural Retreat
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Conley, Cliff 12 Galax 1:57.69# 2 10
2 Kelley, Patrick 11 Lancaster 2:02.93 2 8
3 DiGiacomo, Dominic 12 Galax 2:07.12 1 6
4 Erekson, Riley 10 Parry McClue 2:08.71 2 5
5 yang, kevin 10 Altavista Co 2:09.08 2 4
6 Crigger, Colin 9 Rural Retrea 2:09.54 1 3
7 Romo, Richie 9 Auburn 2:24.49 1 2
-- Arthur, Logan 12 Parry McClue DNF 2
-- Keiser, Dallas 12 Parry McClue DQ 2
-- Hallinan, Caleb 10 Auburn DQ 2
-- Ellis, IV, George 12 Middlesex DQ 2
Event 53 Girls 200 Meter Dash 2A
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Rec: # 25.32 2014 Stith, Brooke, Brunswick
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Johnson, India 11 King William 25.74Q 1
2 Wilkerson, Shamyna 12 King William 25.84Q 2
3 Hines, Aaliyah 10 Giles 26.40q 1
4 Holman, Tara 12 George Mason 26.61q 2
5 Turner, Vonquisha 12 Windsor 26.72q 1
6 Wardy, Alice 11 Riverheads 26.77q 1
7 Burke, Melody 11 Appomattox C 26.93q 2
8 Alexander, Ciera 11 Brunswick Hi 27.16q 2
9 Easton, Mary 12 Lebanon 27.26 2
10 Shrader, Kiersten 10 Giles 27.30 2
11 Posey, Tiffany 11 Greensville 27.46 1
12 Tolbert, China 10 Nottoway 27.54 1
13 Logan, Keyonia 12 Gretna High 27.72 1
14 Parrott, Kolby 12 Clarke Count 27.81 2
15 Stone, Talarra 9 Chatham 28.26 1
Event 53 Girls 200 Meter Dash 2A
=======================================================================
State Rec: # 25.32 2014 Stith, Brooke, Brunswick
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Wilkerson, Shamyna 12 King William 25.66 10
2 Johnson, India 11 King William 25.98 8
3 Holman, Tara 12 George Mason 26.25 6
4 Wardy, Alice 11 Riverheads 26.49 5
5 Turner, Vonquisha 12 Windsor 26.54 4
6 Alexander, Ciera 11 Brunswick Hi 26.65 3
7 Hines, Aaliyah 10 Giles 26.71 2
8 Burke, Melody 11 Appomattox C 26.81 1
Event 54 Girls 200 Meter Dash 1A
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Rec: # 25.25 2014 Willis, Meredith, George Wythe
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Willis, Meredith 12 George Wythe 25.66Q 2
2 Byrd, Ebonee 12 Sussex Centr 25.71Q 1
3 Jones, Tykia 11 Sussex Centr 26.39q 1
4 Hedgepeth, Tyra 12 George Wythe 26.44q 2
5 Lee, Tess 12 West Point 26.45q 1
6 Richardson, Nia-imani 9 Northampton 26.55q 2
7 Gray, Tinia 9 Rappahannock 26.81q 1
8 Richards, Leah 12 Chilhowie 27.08q 1
9 Storms, Abby 10 George Wythe 27.12 2
10 Graves, MaKayla 9 William Camp 27.19 2
11 Johnson, Shani 11 Lancaster 27.42 1
12 Gulley, Ivvy 11 Clintwood 27.44 1
13 Gillespie, Lauren 9 Covington 27.73 1
14 Lester, Kim 9 Twin Valley 28.14 2
15 Morris, Trenisha 11 King & Queen 29.00 2
Event 54 Girls 200 Meter Dash 1A
=======================================================================
State Rec: # 25.25 2014 Willis, Meredith, George Wythe
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Willis, Meredith 12 George Wythe 25.19# 10
2 Byrd, Ebonee 12 Sussex Centr 25.94 8
3 Hedgepeth, Tyra 12 George Wythe 26.28 6
4 Lee, Tess 12 West Point 26.49 5
5 Jones, Tykia 11 Sussex Centr 26.82 4
6 Gray, Tinia 9 Rappahannock 26.94 3
7 Richardson, Nia-imani 9 Northampton 27.06 2
8 Richards, Leah 12 Chilhowie 27.14 1
Event 55 Boys 200 Meter Dash 2A
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
State Rec: # 22.25 2014 Edmunds, Terrell, Dan River
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Darr, Cody 12 Strasburg # 22.20Q 1
2 Seward, DaJuan 12 Brunswick Hi 22.37Q 2
3 Oravitz, Iyion 10 Robert E. Le 22.40Q 3
4 Gray, Darkeem 12 Prince Edwar 22.28q 1
5 Diehl, Landon 11 Riverheads 22.55q 3
6 Gavin, Jay 11 Union High S 22.89q 1
7 Sutton, Micheal 11 Nandua 22.91q 3
8 Durant, Jaquon 10 Dan River Hi 23.10q 1
9 Fudge, Toure 12 Virginia Hig 23.13 2
10 Dandridge, Jareth 11 Martinsville 23.13 3
11 Miller *, Scott 12 Maggie Walke 23.20 2
12 McCauley, Juh - Kwquan 12 Wilson 23.23 2
13 Jones, Daniel 11 Bruton 23.41 3
14 Thompson, Logan 10 Giles 23.86 2
15 Shultz, Jack 11 James River 23.95 1
16 Mack, Terrence 11 Gate City Hi 24.24 2
Event 55 Boys 200 Meter Dash 2A
=======================================================================
State Rec: # 22.25 2014 Edmunds, Terrell, Dan River
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Darr, Cody 12 Strasburg 21.66# 10
2 Gray, Darkeem 12 Prince Edwar 21.94# 8
3 Oravitz, Iyion 10 Robert E. Le 22.16# 6
4 Seward, DaJuan 12 Brunswick Hi 22.17# 5
5 Diehl, Landon 11 Riverheads 22.34 4
6 Durant, Jaquon 10 Dan River Hi 22.68 3
7 Sutton, Micheal 11 Nandua 22.72 2
8 Gavin, Jay 11 Union High S 22.77 1
Event 56 Boys 200 Meter Dash 1A
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Rec: # 22.64 2014 Stephens, Marcus, Franklin
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Veney, Ameer 12 Northumberla # 22.36Q 2
2 Barber, Kiante 9 Covington 22.71Q 1
3 Perrigan, Isaac 11 John I. Burt 22.73q 1
4 Baker, Javonte 11 Franklin 23.05q 2
5 Johnson, DeQuine 9 Northumberla 23.20q 1
6 Hedgepeth, Travis 12 George Wythe 23.23q 2
7 Jefferson, Mason 10 Charles City 23.24q 2
8 Henderson, Tyrell 12 Lancaster 23.27q 1
9 Boyd, Isaiah 11 Bland County 23.98 1
10 Miu, Vlad 11 Radford High 23.99 1
11 Davis, Ryan 12 Radford High 24.06 2
12 Green, Donnell 11 Essex 24.43 2
Event 56 Boys 200 Meter Dash 1A
=======================================================================
State Rec: # 22.64 2014 Stephens, Marcus, Franklin
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Veney, Ameer 12 Northumberla 21.93# 10
2 Henderson, Tyrell 12 Lancaster 22.42# 8
3 Barber, Kiante 9 Covington 22.51# 6
4 Perrigan, Isaac 11 John I. Burt 22.67 5
5 Baker, Javonte 11 Franklin 22.84 4
6 Johnson, DeQuine 9 Northumberla 22.95 3
7 Hedgepeth, Travis 12 George Wythe 23.01 2
8 Jefferson, Mason 10 Charles City 23.20 1
Event 57 Girls 3200 Meter Run 2A
=======================================================================
State Rec: # 11:01.44 2014 Shannon, Carly, Bruton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Pointer, Khloe 10 Maggie Walke 11:27.88 10
2 Tischler, Rachel 12 Strasburg 11:33.73 8
3 Wincheski, Clara 9 Bruton 12:07.25 6
4 Trotter, Lindsey 11 Virginia Hig 12:12.47 5
5 Snead, Sophia 10 Clarke Count 12:14.61 4
6 Kutchma, Kaitlin 12 George Mason 12:16.10 3
7 Martin, Josie 9 Maggie Walke 12:19.30 2
8 Timar-Wilcox, Estelle 9 George Mason 12:20.03 1
9 Funk, Logan 9 George Mason 12:23.07
10 Phillips, Chloe 9 Floyd County 12:26.65
11 Lee, Megan 9 Maggie Walke 12:27.42
12 Macedo, Andrea 9 Maggie Walke 12:28.90
13 Skotte, Linnea 9 George Mason 12:33.06
14 Compton, Kristen 11 Graham 12:55.80
15 Goodson, Olivia 11 Floyd County 13:48.24
16 Lucas, Mallory 12 Giles 14:06.28
17 Vincill, Abi 9 Virginia Hig 14:16.99
Event 58 Girls 3200 Meter Run 1A
=======================================================================
State Rec: # 11:31.44 2014 Wood, Julia, Rappahannock
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Allen, Emily 12 Rappahannock 12:22.89 10
2 Van Noy, Elliot 10 Radford High 12:47.61 8
3 Porter, Carly 10 Radford High 12:48.88 6
4 Schramm, Mikaela 11 Chilhowie 13:41.05 5
5 Gutierrez, Jaeda 10 Auburn 13:53.25 4
6 Wyatt, Sarah 9 Galax 14:07.05 3
7 Gilmer, Blair 12 Auburn 14:22.92 2
8 King, Taylor 12 Central (Lun 14:41.31 1
9 Hobert, Maddy 9 Mathews 14:47.12
10 Tuck, Amanda 9 Altavista Co 14:55.05
11 Hall, Morgan 9 Central (Lun 15:40.21
12 Alvarez, Andrea 9 Rappahannock 17:30.21
Event 59 Boys 3200 Meter Run 2A
=======================================================================
State Rec: # 9:32.71 2014 Swiney, Brad, John S. Battle
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Swiney, Brad 12 John S. Batt 9:43.90 10
2 Boyle *, Joseph 12 Maggie Walke 9:55.14 8
3 Wachter *, Patrick 12 Maggie Walke 9:55.72 6
4 Fisher, Evan 11 Maggie Walke 9:56.76 5
5 Wojcieszak, Cameron 11 Bruton 10:01.85 4
6 Iskra, Nathan 12 Virginia Hig 10:18.94 3
7 Shannon, Sami 11 Floyd County 10:23.12 2
8 Moran, Zane 12 Floyd County 10:29.63 1
9 Allen, Sidney 10 Martinsville 10:35.96
10 Wilt, Josh 12 Wilson 10:45.37
11 Sutphin, Bryson 11 Floyd County 10:52.20
12 Shillinger, Micheal 12 Giles 11:27.56
Event 60 Boys 3200 Meter Run 1A
=======================================================================
State Rec: # 9:59.13 2014 Farmer, Matthew, Rural Retreat
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Adams, Justin 11 Mathews 10:00.65 10
2 Dominy, Trevor 11 Auburn 10:08.56 8
3 Downing, Jared 12 Auburn 10:18.79 6
4 Jenkins, Gavin 10 Rappahannock 10:26.11 5
5 Wilson, Tyler 9 Auburn 10:43.23 4
6 Williams, Isaac 12 William Camp 10:47.42 3
7 Harris, Nolan 9 Auburn 10:49.96 2
8 Stewart, Malcolm 10 Radford High 10:49.99 1
9 Williams, Nathan 10 William Camp 11:26.54
10 Downing, Joshua 9 Radford High 11:29.01
11 Carson, Caleb 9 Mathews 11:42.83
12 Jenkins, Jordan 10 Mathews 11:57.77
13 McCranie, Wyatt 10 Lancaster 12:00.38
Event 61 Girls 4x400 Meter Relay 2A
==========================================================================
State Rec: # 4:01.02 2014 Brunswick, Brunswick
Stith, Brooke, Trotter, Bennett, Stith, Bria
School Finals H# Points
==========================================================================
1 James River (Buchanan) 4:07.91 2 10
1) Shulz, Susan 9 2) Conrad, Alena 12
3) Grumbine, Anne 12 4) Ogle, Lauren 10
2 Maggie Walker 4:08.32 2 8
1) Call, Emma 11 2) Perry, Clare 10
3) Hiremath, Shanthi 11 4) Motley, Chelsie 12
3 Clarke County 4:14.18 2 6
1) Stephenson, Jayla 10 2) Lewis, Catherine 9
3) McLean, Madison 9 4) Parrott, Kolby 12
4 George Mason 4:16.45 2 5
1) Larsen, Kristina 11 2) Rupert, Aisha 11
3) Sevier, Blaise 11 4) Wills, Korinne 10
5 Wilson Memorial 4:19.56 2 4
1) Prye, Natalie 10 2) Angel, Savannah 10
3) Harrison, Emma 10 4) Clayton, Lauren 10
6 Brunswick High 4:20.18 1 3
1) Bowser, Shakiya 10 2) Bradley, Taijah 9
3) Alexander, Ciera 11 4) Trotter, Le'Tishay 11
7 King William 4:21.93 2 2
1) Carter, Shaleah 10 2) Topham, Grace 9
3) Smith, Aislynn 12 4) Jackson, Autumm 12
8 Goochland High School 4:23.17 2 1
1) Mosley, Cierra 10 2) Mosley, Jontey 10
3) Herrera, Alex 10 4) Melton, Brittany 10
9 Stonewall Jackson (Quicksburg) 4:24.18 1
1) Bigwood, Carolin 9 2) Gibson, Hayley 11
3) Misquith, Angela 10 4) Webb, Brandy 10
10 Gretna High School 4:26.58 1
1) Mason, Amber 11 2) Clement, Caitlin 11
3) Carter, Alexus 11 4) Logan, Keyonia 12
11 Nelson County 4:27.92 1
1) Garvey, Grace 9 2) Randolph, Danicia 9
3) Thatcher, Fiona 12 4) Vest, Adrieanna 9
12 Union High School 4:31.69 1
1) Chester, Ashley 9 2) Thomas, Emily 11
3) Bryant, Hannah 9 4) Dysart, Hannah 11
13 Grayson County 4:36.92 1
1) Wyatt, Emma 11 2) Isom, Katie 12
3) Ponce, Jessica 11 4) Cunningham, Mary Beth 11
14 Bruton 4:47.80 1
1) Crossley, NaTavia 9 2) Hill, Dasha 12
3) Miller, Hannah 9 4) Robinson, Autumn 9
-- Floyd County DQ 2
1) Belshan, Abi 9 2) Belshan, Hannah 12
3) Phillips, Sarah 12 4) Roscoe, Rebekah 12
Event 62 Girls 4x400 Meter Relay 1A
==========================================================================
State Rec: # 4:16.92 2014 Chilhowie, Chilhowie
Richards, Leah, Billings, Richards, Hannah, Branch
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Chilhowie 4:18.71 2 10
1) Richards, Leah 12 2) Richards, Hannah 10
3) McCloskey, Raegan 10 4) Richards, Ginny 12
2 Rappahannock County 4:22.98 2 8
1) Thorne, Jessica 10 2) Garcia, Sara 10
3) Estes, Julia 10 4) Endre, Emma 12
3 West Point 4:25.02 2 6
1) Innanen, Sydney 10 2) Lee, Tess 12
3) Pullen, Hannah 10 4) Roane, Jenna 12
4 Cumberland High School 4:25.64 2 5
1) Broxton, Kyera 11 2) Jones*, Ebony 11
3) Elasha*, Marya 11 4) Harris*, Annesha 12
5 Radford High School 4:26.81 2 4
1) Bishop, Morgan 12 2) Coleman, Adiah 12
3) McGrady, Miranda 9 4) Puckett, Laura 12
6 Sussex Central 4:26.82 2 3
1) Chambliss, Brittany 11 2) Hill, Destinee 11
3) Scott, Alexus 11 4) Thomas, Precious 9
7 Patrick Henry (G. Spring) 4:28.59 1 2
1) Foulke, Haydyn 9 2) Cuddy, Katie 10
3) Copenhaver, Maddie 11 4) Chafin, Lindsey 12
8 Parry McCluer 4:29.49 2 1
1) Craft, Hannah 9 2) Patterson, Katy 12
3) Sika, Samantha 10 4) Wheeler, Mckenzie 11
9 Auburn 4:29.90 2
1) Howard, Tori 11 2) Lester, Abi 11
3) Lester, Annah 12 4) Miller, Laurel 10
10 Northampton 4:32.18 1
1) Harmon, Rodjenek 11 2) Richardson, Nia-imani 9
3) Fitchett, Desha 12 4) Upshur, Quazhanik 9
11 Fort Chiswell 4:39.82 1
1) Eversole, Haley 11 2) Widelo, Kayleigh 10
3) Jones, Taylor 10 4) Burnett, Sarah 10
12 Lancaster 4:41.73 1
1) Waters, Aniyay 10 2) Pittman, Cameryn 9
3) Towles, Jolena 11 4) Waller, Vilesha 10
13 John I. Burton 4:45.54 1
1) Shepherd, Cheyenne 9 2) Tomko, Mazzy 9
3) Welch, Stacy 11 4) Culbertson, Kacie 9
Event 63 Boys 4x400 Meter Relay 2A
==========================================================================
State Rec: # 3:28.37 2014 Martinsville, Martinsville
Bradley, Carter, Tinsley, Turner
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Maggie Walker 3:29.04 3 10
1) Buscaglia, Ryan 10 2) Kim *, Eric 12
3) Miller *, Scott 12 4) Wenger *, Bruce 12
2 Giles 3:30.19 3 8
1) Thompson, Logan 10 2) Shrader, Dakoda 12
3) Teats, John 12 4) Mann, Brian 11
3 Buffalo Gap 3:30.36 3 6
1) Cahill, Conor 12 2) Gruber, Ian 12
3) Huff, Aaron 11 4) Rodeffer, Nick 12
4 Brunswick High 3:31.77 3 5
1) Bagley, Dillquan 12 2) Owens, Daylan 12
3) Rice, Kwante' 10 4) Thompson, Xavier 12
5 Floyd County 3:32.30 3 4
1) Agee, Caleb 11 2) Altizer, Bryce 12
3) Hairston, Blake 11 4) Stanford, Caleb 11
6 Union High School 3:34.33 2 3
1) Gavin, Jay 11 2) Mitchell, James 9
3) Owens, Dakota 9 4) Barnett, Jacop 11
7 Clarke County 3:34.69 1 2
1) Wagner, Jarrett 11 2) Davis, Chris 10
3) Dietz, Michael 11 4) Dors, Ian 11
8 Goochland High School 3:35.08 2 1
1) Caudill, Reid 11 2) Pleasants, Brandon 10
3) Holmes, Dallas 9 4) Mattox, Cordell 10
9 George Mason 3:36.24 3
1) Sensharma, Arijeet 12 2) Furleigh, Clay 12
3) Mineo, Matthew 11 4) Schneider, James 11
10 Strasburg 3:38.28 2
1) Campbell, Nicolas 12 2) Price, Cody 10
3) Schlentner, Austin 11 4) Darr, Cody 12
11 Madison County 3:39.02 2
1) Twyman, De'Ondre 10 2) Pierson, Thomas 12
3) Tamelcoff, James 10 4) Turner, Rashawn 11
12 Glenvar High School 3:39.11 3
1) Eaton, Alex 11 2) McCroskey, Killian 9
3) Harvey, Nick 12 4) Gibson, Andrew
13 East Rockingham High School 3:39.44 2
1) Sapp, Timmy 12 2) Marshburn, Joey 12
3) Morris, Austin 11 4) Thompson, Caleb 11
14 Riverheads 3:39.70 2
1) Campbell, Garrett 11 2) Heizer, Brandon 11
3) Hulse, Tommy 10 4) Allen, Hunter 11
15 Wilson Memorial High School 3:40.54 2
1) Edwards, Julian 11 2) Boxley, Garrett 12
3) McCauley, Juh - Kwquan 12 4) Wilt, Josh 12
16 Appomattox County High School 3:41.10 3
1) Henderson, Shurka 11 2) Kelso, Deron 10
3) Perkins, Xavondre 11 4) Walker, Trey 10
17 Gate City High School 3:44.48 2
1) Hicks, Robbie 12 2) Mack, Terrence 11
3) Sapp, Chris 11 4)
18 Stonewall Jackson (Quicksburg) 3:49.23 1
1) Sorrells, Kaelan 10 2) Knauff, Michael 11
3) Pugh, Ian 10 4) Smith, Derrick 12
Event 64 Boys 4x400 Meter Relay 1A
==========================================================================
State Rec: # 3:28.64 2014 Northumberland, Northumberland
Cottrell, Johnson, Veney, Owens
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Lancaster 3:34.66 2 10
1) Reed, Darius 9 2) Henderson, Trevon 11
3) Jones, Sean 12 4) Kelley, Patrick 11
2 Parry McCluer 3:35.09 2 8
1) Arthur, Logan 12 2) Erekson, Riley 10
3) Keiser, Dallas 12 4) Scott, Dalton 12
3 Mathews 3:39.73 2 6
1) Wright, Hunter 11 2) Robinson, Marcus 11
3) Willis, Elijah 9 4) Kelly, Cody 12
4 Auburn 3:41.77 2 5
1) Crockett, Ethan 11 2) DeHart, Tanner 11
3) Hallinan, Caleb 10 4) Light, Justin 11
5 Northampton 3:42.11 2 4
1) Beckett, DyShawn 11 2) Jones, Michael 10
3) Poulson, Rickiece 11 4)
6 Radford High School 3:42.41 1 3
1) Davis, Grant 9 2) Flora, Jack 10
3) Johnston, Mark 10 4) Whitt, Justin 11
7 George Wythe (Wytheville) 3:43.06 1 2
1) Hedgepeth, Travis 12 2) Layman, Will 9
3) Moss, Markell 10 4) Sawyers, Darius 10
8 Holston 3:43.27 1 1
1) Blackburn, Grayson 12 2) Garrett, Peyton 12
3) Segraves, Tanner 10 4) Thomas, Seth 12
9 Galax 3:44.20 1
1) DiGiacomo, Dominic 12 2) Fant, Peter 11
3) Haga, Tate 11 4) Hix, David 10
10 Sussex Central 3:44.83 2
1) Augcomfar, Jalen 9 2) Robinson, Marvin 10
3) Stith, DaeKwon 11 4) Wynn, Wyshawn 11
11 William Campbell Combined Scho 3:45.15 2
1) Ashley, Jahmal 10 2) Barbour, Devin 11
3) Boggs, Dylan 11 4) Lipphard, Spencer 11
12 Bland County 3:46.28 1
1) Cross, Jacob 10 2) Shattory, Islam 11
3) Caudill, Austin 9 4) Boyd, Isaiah 11
Event 65 Girls Discus Throw 1A
=======================================================================
State Rec: # 110-00 2014 Holden, Shanequa, Essex
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Holden, Shanequa 12 Essex 106-06 10
2 Reed, Zinnie 11 Middlesex 104-02 8
3 Ford, Tonishea 10 Cumberland H 98-00 6
4 Endicott, Ariel 10 Hurley 96-05 5
5 Harber, Jasmine 12 George Wythe 93-05 4
6 Ward, Kayla 11 Rappahannock 92-00 3
7 Hess, Hana 11 Northwood J92-00 2
8 Doss, Toni 12 Holston 91-05 1
9 Brown, Mary 9 Radford High 89-04
10 Davis, Alys 11 King & Queen 86-11
11 Summer, Snyder 9 Parry McClue 85-09
-- Mohr, Jamie 11 Galax ND
Event 66 Boys Discus Throw 1A
=======================================================================
State Rec: # 174-08 2014 Williams, James, Radford
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dawson, Ryheem 12 Parry McClue 144-03 10
2 Jackson, Timothy 11 Cumberland H 142-00 8
3 Naff, Taylor 11 Auburn 141-01 6
4 Brady, Austin 10 Northampton 136-06 5
5 Fleenor, Josh 12 Auburn 134-08 4
6 Cook, Kelly 10 Parry McClue 131-04 3
7 Dressler, Derek 12 Covington 127-10 2
8 Garrett, Andy 12 Patrick Henr 127-06 1
9 Cunningham, Zane 11 Bland County 127-00
10 Gillis, Jovan 11 Rappahannock 123-07
11 Boyd, Michael 11 Auburn 121-05
12 Harrison, Philip 12 Northumberla 120-06
Event 67 Girls Discus Throw 2A
=======================================================================
State Rec: # 118-00 2014 Hall, Morgan, Grundy
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Morgan, Accura 10 Brunswick Hi 120-09# 10
2 Funkhouser, Rachel 11 Strasburg 114-06 8
3 Hays, Sydney 12 James River 113-10 6
4 Keane, Hannah 12 Strasburg 105-05 5
5 Basham, Kelsey 12 Riverheads 105-04 4
6 Carpenter, Sierra 11 Bluestone 104-07 3
7 Sutherland, Jade 10 Floyd County 104-05 2
8 Shumate, Leara 12 Wilson Memor 100-00 1
9 Hupp, Miley 11 Strasburg 99-05
10 Richardson, McKensey 11 Marion 99-01
11 Jacobs, Savannah 11 Virginia Hig 97-07
12 Hall, Kolleen 11 Marion 97-01
13 Hibbitts, Jessica 10 Wise Central 94-07
14 Gray, Morgan 12 Page County 94-03
15 Kinder, Courtney 10 John S. Batt 87-00
Event 68 Boys Discus Throw 2A
=======================================================================
State Rec: # 153-08 2014 Bowling, Anthony, Marion
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Washington, Isaiah 11 Virginia Hig 150-03 10
2 Albert, Michael 11 James River 144-07 8
3 England, Daniel 11 Wise Central 139-09 6
4 Arthur, Jeremy 11 Nelson Count 137-02 5
5 Riley, Hunter 10 Strasburg 135-09 4
6 Mitchem, Matthew 12 Marion 135-03 3
7 Wheeler, Rayshawn 12 Prince Edwar 134-03 2
8 Runion, Joshua 11 Strasburg 127-00 1
9 Hoppe, Dalton 12 James River J127-00
10 Ashburn, Nate 12 Maggie Walke 126-11
11 Nappi, Vincent 12 Clarke Count 126-09
12 Fisher, Tyreese 11 Brunswick Hi 125-01
13 weatherman, charles 10 Buffalo Gap 118-03
14 Mcmurray, Tj 11 John S. Batt 111-11
Women - 1A - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) George Wythe (Wytheville) 85 2) Rappahannock County 77
3) Chilhowie 50 3) Cumberland High School 50
5) Radford High School 39 6) Sussex Central 37
7) West Point 36 8) Auburn 26
9) William Campbell Combined 21 10) Middlesex 19
11) Essex 18 12) Lancaster 17
13) Twin Valley 15 14) Northampton 14
15) Eastern Montgomery 12 16) Northumberland 10
16) Patrick Henry (G. Spring) 10 18) Rappahannock 9
19) Haysi 8 19) Honaker 8
21) Galax 7 21) Fort Chiswell 7
23) Washington & Lee High Scho 6 23) Parry McCluer 6
25) King & Queen 5 25) Hurley 5
25) Mathews 5 28) Twin Springs 4
28) Altavista Combined School 4 30) Rural Retreat 3
30) Central (Lunenburg) 3 30) Franklin 3
33) Northwood 2.50 34) Holston 1
35) John I. Burton 0.50
Women - 2A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Maggie Walker 115 2) Wilson Memorial 48
3) King William 47 4) James River (Buchanan) 42
5) George Mason 40 6) Bluestone 36.50
7) Riverheads 33 8) Marion 32
9) Strasburg 31 10) Bruton 26
11) Appomattox County High Sch 24 12) Brunswick High 22
13) Giles 21 13) Floyd County 21
15) Clarke County 16 15) Windsor 16
17) Gate City High School 10 18) Lebanon 8
18) Grayson County 8 18) John S. Battle 8
18) Prince Edward County High 8 18) East Rockingham High Scho 8
23) Virginia High School 6 23) Madison County 6
23) Buckingham County 6 26) Glenvar High School 5.50
27) Robert E. Lee (Staunton) 5 28) Stonewall Jackson (Quicks 4
28) Martinsville 4 30) Goochland High School 3
31) Nandua 1 31) Buffalo Gap 1
31) Union High School 1
Men - 1A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Auburn 86.50 2) Lancaster 80
3) Parry McCluer 55 4) Northumberland 51
5) Middlesex 41 6) Galax 35
7) Radford High School 32 8) John I. Burton 30
9) Cumberland High School 29 10) Franklin 25
11) Altavista Combined School 24 11) Northampton 24
13) Covington 22 14) Mathews 21
15) Patrick Henry (G. Spring) 19 16) Chilhowie 13
17) Charles City County 9 17) Sussex Central 9
19) Rappahannock County 8 19) George Wythe (Wytheville) 8
19) Essex 8 22) Rural Retreat 7
23) Washington & Lee High Scho 5 23) William Campbell Combined 5
25) Haysi 3.50 26) Honaker 3
26) Holston 3 28) Twin Springs 2
29) Hurley 1
Men - 2A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Maggie Walker 112 2) Brunswick High 72
3) Prince Edward County High 32 4) Bruton 29
5) Robert E. Lee (Staunton) 27 6) James River (Buchanan) 26
7) Strasburg 24 7) Floyd County 24
9) Clarke County 22 10) East Rockingham High Scho 20
10) John S. Battle 20 12) Virginia High School 18
13) Union High School 17 13) Nandua 17
15) Windsor 16 15) Giles 16
17) Nelson County 15 18) Nottoway 14.50
19) Riverheads 12 20) Glenvar High School 11
20) Randolph-Henry 11 22) Buffalo Gap 10
22) Gretna High School 10 22) Bluestone 10
25) Greensville County 9 26) Appomattox County High Sc 8.50
27) Martinsville 8 27) Dan River High School 8
27) George Mason 8 30) Amelia County 7
30) Marion 7 30) Wise Central High School 7
33) Goochland High School 4 34) Wilson Memorial High Scho 3
34) Gate City High School 3 36) Lebanon 2
37) Arcadia 1 37) Lee 1
37) Luray 1