Elite Performances
82 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
1000 Meter Run Finals | 3:01.91 | Jill Baumgartner | West Springfield |
1000 Meter Run Finals | 3:05.09 | Liz Madison | Lake Braddock |
1600 Meter Run Finals | 5:03.46 | Megan McCarthy | James W. Robinson |
1600 Meter Run Finals | 5:05.73 | Jackie Concaugh | Annandale |
1600 Meter Run Finals | 5:07.24 | Liz Madison | Lake Braddock |
1600 Meter Run Finals | 5:15.14 | Megan Dotter | James W. Robinson |
300 Meter Dash Finals | 42.00 | Janai Hill | Lake Braddock |
300 Meter Dash Finals | 42.02 | Penny Gilbert | Herndon |
300 Meter Dash Finals | 42.35 | Chrissy Edmundson | West Potomac |
300 Meter Dash Finals | 42.79 | Angie Newman | John R. Lewis High School |
300 Meter Dash Finals | 43.00 | Michelle Johnson | James W. Robinson |
300 Meter Dash Finals | 43.09 | Kim Weaver | James W. Robinson |
3200 Meter Run Finals | 11:03.62 | Megan McCarthy | James W. Robinson |
3200 Meter Run Finals | 11:16.81 | Jackie Concaugh | Annandale |
3200 Meter Run Finals | 11:23.02 | Megan Dotter | James W. Robinson |
3200 Meter Run Finals | 11:28.04 | Kerri Gray | Oakton |
3200 Meter Run Finals | 11:32.94 | Rebecca Hoglund | Oakton |
3200 Meter Run Finals | 11:35.84 | Eve Burke | West Potomac |
4x200 Meter Relay Finals | 1:45.70 | Relay Team | Lake Braddock |
4x200 Meter Relay Finals | 1:46.20 | Relay Team | West Potomac |
4x200 Meter Relay Finals | 1:48.80 | Relay Team | Mount Vernon |
4x400 Meter Relay Finals | 4:07.35 | Relay Team | West Potomac |
4x400 Meter Relay Finals | 4:08.11 | Relay Team | Alexandria City High School |
4x400 Meter Relay Finals | 4:10.84 | Relay Team | Annandale |
4x800 Meter Relay Finals | 9:53.45 | Relay Team | West Springfield |
4x800 Meter Relay Finals | 9:56.12 | Relay Team | Lake Braddock |
4x800 Meter Relay Finals | 9:56.43 | Relay Team | W.T. Woodson |
500 Meter Dash Finals | 1:19.45 | Carey Four | Lake Braddock |
500 Meter Dash Finals | 1:19.48 | Stephanie Spurlock | James Madison |
500 Meter Dash Finals | 1:20.82 | Audrey Barbour | Lake Braddock |
500 Meter Dash Finals | 1:20.87 | Shannon Beal | West Potomac |
55 Meter Dash Finals | 7.34 | Janai Hill | Lake Braddock |
High Jump Finals | 5-0 | Kristin Andrese | Yorktown |
High Jump Finals | 5-0 | Patricia Allen | Thomas Edison |
High Jump Finals | 5-2 | Cynthia Miner | Mount Vernon |
High Jump Finals | 5-2 | Shani Alcorn | George C. Marshall |
High Jump Finals | 5-2 | Kerry Newberry | Lake Braddock |
High Jump Finals | 5-8.25 | Kelli Flynn | Alexandria City High School |
Long Jump Finals | 17-0.5 | Amanda York | James Madison |
Long Jump Finals | 17-5.75 | Antoinette Bass | West Potomac |
Long Jump Finals | 17-6 | Chrissy Edmundson | West Potomac |
Long Jump Finals | 18-5.5 | Janai Hill | Lake Braddock |
Long Jump Finals | 18-8.25 | Courtney Singleton | Lake Braddock |
Shot Put Finals | 41-1.5 | Dianne Dodson | Justice |
Triple Jump Finals | 36-9 | Courtney Singleton | Lake Braddock |
Triple Jump Finals | 36-10.25 | Janai Hill | Lake Braddock |
Triple Jump Finals | 37-0 | Tiombe Hurd | West Potomac |
Triple Jump Finals | 37-1 | Leah Moore | Lake Braddock |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
1000 Meter Run Finals | 2:33.91 | Todd Morissette | Lake Braddock |
1000 Meter Run Finals | 2:35.18 | Brandon Mink | James Madison |
1000 Meter Run Finals | 2:36.72 | David Lamontagne | West Springfield |
1000 Meter Run Finals | 2:37.04 | Scott Smith | West Potomac |
1000 Meter Run Finals | 2:37.64 | Duke Baird | West Springfield |
1000 Meter Run Finals | 2:39.34 | Ben Griswell | West Springfield |
1600 Meter Run Finals | 4:24.65 | Ibrahim Aden | W.T. Woodson |
1600 Meter Run Finals | 4:29.35 | Brad Schmeider | James W. Robinson |
300 Meter Dash Finals | 35.66 | Jesse Gipson | Alexandria City High School |
300 Meter Dash Finals | 36.07 | Mike Kohn | Chantilly |
300 Meter Dash Finals | 36.36 | Michael Lacy | Lake Braddock |
3200 Meter Run Finals | 9:43.95 | William Pemberton | West Springfield |
4x200 Meter Relay Finals | 1:34.33 | Relay Team | Alexandria City High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:30.52 | Relay Team | West Springfield |
4x800 Meter Relay Finals | 8:13.59 | Relay Team | James Madison |
4x800 Meter Relay Finals | 8:20.74 | Relay Team | Lake Braddock |
500 Meter Dash Finals | 1:05.41 | Jesse Gipson | Alexandria City High School |
500 Meter Dash Finals | 1:06.02 | Michael Lacy | Lake Braddock |
500 Meter Dash Finals | 1:06.79 | Reggie Hackett | West Potomac |
500 Meter Dash Finals | 1:06.86 | Maxwell Massaquoi | Alexandria City High School |
500 Meter Dash Finals | 1:07.14 | Dan Athanasaw | Herndon |
500 Meter Dash Finals | 1:07.14 | Robert Ruddock | James Madison |
High Jump Finals | 6-0 | Steve Wallace | John R. Lewis High School |
High Jump Finals | 6-2 | Michael Moore | Alexandria City High School |
High Jump Finals | 6-2 | Otis Berry | Lake Braddock |
High Jump Finals | 6-3 | Eric Oleson | Fairfax |
High Jump Finals | 6-5 | Justin Besachio | John R. Lewis High School |
High Jump Finals | 6-6 | Jerome Gunter | West Potomac |
Long Jump Finals | 22-0 | Jerome Gunter | West Potomac |
Long Jump Finals | 22-1 | Michael Moore | Alexandria City High School |
Pole Vault Finals | 14-9 | Jake Williams | James W. Robinson |
Shot Put Finals | 53-10 | Dwayne Winstead | John R. Lewis High School |
Triple Jump Finals | 45-0 | Mark Zesinger | Lake Braddock |
Triple Jump Finals | 45-1.75 | Jerome Gunter | West Potomac |