Elite Performances
75 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 14.54 | Kori Carter | Nansemond River |
100 Meter Hurdles Finals | 14.62 | Bria Stith | Maury High School |
100 Meter Hurdles Finals | 14.63 | Tenae Washington | Varina |
100 Meter Hurdles Finals | 14.63 | Tre'Breh Scott-McKoy | Nansemond River |
100 Meter Hurdles Prelims | 14.74 | Bria Stith | Maury High School |
100 Meter Dash Finals | 12.18 | Syaira Richardson | Nansemond River |
1600 Meter Run Finals | 5:12.07 | Doria Martingayle | Princess Anne High School |
1600 Meter Run Finals | 5:14.78 | Caroline Robelen* | Glen Allen High School |
200 Meter Dash Prelims | 24.22 | Dajae' Goulet | Nansemond River |
200 Meter Dash Finals | 24.88 | Britton Wilson | Mills Godwin |
200 Meter Dash Prelims | 24.99 | Britton Wilson | Mills Godwin |
300 Meter Hurdles Finals | 43.16 | Kori Carter | Nansemond River |
300 Meter Hurdles Finals | 44.13 | Tenae Washington | Varina |
300 Meter Hurdles Finals | 44.48 | Bria Stith | Maury High School |
300 Meter Hurdles Finals | 46.42 | Taliyyan Monteiro | Kempsville High School |
400 Meter Dash Finals | 54.29 | Brandee' Johnson | Nansemond River |
400 Meter Dash Finals | 54.47 | Syaira Richardson | Nansemond River |
400 Meter Dash Finals | 55.35 | Britton Wilson | Mills Godwin |
400 Meter Dash Finals | 56.33 | Dajae' Goulet | Nansemond River |
400 Meter Dash Finals | 57.01 | Camryn Hawkins | Hampton |
4x800 Meter Relay Finals | 9:34.02 | Relay Team | Hickory High School |
800 Meter Run Finals | 2:16.03 | Ashley Brown | Henrico |
800 Meter Run Finals | 2:17.13 | Kendra Smither* | J.R. Tucker High School |
800 Meter Run Finals | 2:17.66 | Kate Miller | Hickory High School |
800 Meter Run Finals | 2:18.40 | Doria Martingayle | Princess Anne High School |
Discus Finals | 120-1 | Gabrielle Holliday | J.R. Tucker High School |
Discus Finals | 130-3 | Kayla Brown | Princess Anne High School |
High Jump Finals | 5-4 | Bria Stith | Maury High School |
High Jump Finals | 5-8 | Dymier Jeffery | Henrico |
Long Jump Finals | 17-7.5 | Rebekah Greene | Mills Godwin |
Long Jump Finals | 17-10 | Kyra Rudolph | Salem (Virginia Beach) |
Long Jump Finals | 17-10 | Nijeria Blackwell | Indian River High School |
Long Jump Finals | 18-9 | Victoria Gibson | Princess Anne High School |
Pole Vault Finals | 10-6 | Yomna Soliman* | Mechanicsville High School |
Pole Vault Finals | 11-0 | Jordan Lipinski | Mechanicsville High School |
Shot Put Finals | 37-9 | Ahalayah Bentson | Norview |
Triple Jump Finals | 36-0 | Mckenzie Spencer | Henrico |
Triple Jump Finals | 36-1 | Symone White | Mechanicsville High School |
Triple Jump Finals | 36-1 | Kimberly Penzer | Mechanicsville High School |
Triple Jump Finals | 36-4.5 | Maya Seay | Maury High School |
Triple Jump Finals | 37-0 | Ashley Wilson | Princess Anne High School |
Triple Jump Finals | 37-11 | Victoria Gibson | Princess Anne High School |
Triple Jump Finals | 38-7.5 | Brooke Stith | Maury High School |
Triple Jump Finals | 40-1.5 | Bria Stith | Maury High School |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
100 Meter Dash Finals | 10.79 | Jevon Waller | Nansemond River |
110 Meter Hurdles Finals | 14.31 | Isaiah Norris | Bethel |
110 Meter Hurdles Finals | 14.55 | Craig McElroy | Henrico |
1600 Meter Run Finals | 4:12.99 | Zack Witt * | Glen Allen High School |
1600 Meter Run Finals | 4:13.26 | Bashir Mosavel-Lo* | Deep Run |
1600 Meter Run Finals | 4:19.98 | Harrison Martingayle | Princess Anne High School |
200 Meter Dash Prelims | 21.83 | Isaiah Makhi King | Norview |
300 Meter Hurdles Finals | 39.31 | Isaiah Norris | Bethel |
400 Meter Dash Finals | 49.25 | Edward Richardson III | Bethel |
4x100 Meter Relay Finals | 41.66 | Relay Team | Prince George High School |
4x100 Meter Relay Finals | 42.23 | Relay Team | Bethel |
4x400 Meter Relay Finals | 3:20.45 | Relay Team | Bethel |
4x800 Meter Relay Finals | 7:57.03 | Relay Team | Glen Allen High School |
4x800 Meter Relay Finals | 7:59.53 | Relay Team | Deep Run |
4x800 Meter Relay Finals | 8:03.43 | Relay Team | Hickory High School |
4x800 Meter Relay Finals | 8:07.34 | Relay Team | Douglas Freeman |
4x800 Meter Relay Finals | 8:07.78 | Relay Team | Mechanicsville High School |
800 Meter Run Finals | 1:51.98 | Waleed Suliman | Douglas Freeman |
800 Meter Run Finals | 1:56.40 | Austin Story* | Glen Allen High School |
800 Meter Run Finals | 1:56.55 | Tyron Evans | Highland Springs |
800 Meter Run Finals | 1:57.80 | Bashir Mosavel-Lo* | Deep Run |
Discus Finals | 153-5 | Connor Scott | Mechanicsville High School |
Discus Finals | 158-10 | Brandon Slade | Bethel |
Long Jump Finals | 23-4.5 | Nyrel Goodson | Princess Anne High School |
Pole Vault Finals | 14-0 | Alex Slinkman | Mechanicsville High School |
Pole Vault Finals | 14-6 | Mark Miller | Hickory High School |
Pole Vault Finals | 14-6 | Josh Grant | Mechanicsville High School |
Pole Vault Finals | 15-4 | Chris St. Helen | Highland Springs |
Shot Put Finals | 54-7.25 | Brandon Slade | Bethel |
Triple Jump Finals | 45-0 | Stephen Anderson | Hickory High School |
Triple Jump Finals | 45-0 | Anthony Warner | Matoaca High School |