Elite Performances
171 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
1000 Meter Run Finals | 2:57.56 | Natalia Kuhn | Ocean Lakes |
1000 Meter Run Finals | 3:00.36 | Samira Johnson | Landstown High School |
1000 Meter Run Finals | 3:02.52 | Liz Cornell | Princess Anne High School |
1000 Meter Run Finals | 3:04.26 | Amanda Smith | Grassfield |
1000 Meter Run Finals | 3:06.36 | Hannah Varnell | Gloucester High School |
1000 Meter Run Finals | 3:06.81 | Stephanie Frenchik | Landstown High School |
1000 Meter Run Finals | 3:08.23 | Kayleigh Lewellyn | Western Branch High School |
1600 Meter Run Finals | 5:05.39 | Stacey Nobles | Ocean Lakes |
1600 Meter Run Finals | 5:06.81 | Stephanie Frenchik | Landstown High School |
1600 Meter Run Finals | 5:08.56 | Anne Reiner | Ocean Lakes |
1600 Meter Run Finals | 5:16.11 | Kerry Kelley | Oscar Smith High School |
1600 Meter Run Finals | 5:19.89 | Hannah Varnell | Gloucester High School |
300 Meter Dash Finals | 39.75 | Emmy Fraenk | Bethel |
300 Meter Dash Finals | 40.61 | Emily Butler | Salem (Virginia Beach) |
300 Meter Dash Finals | 40.61 | Shakia Williams | Western Branch High School |
300 Meter Dash Finals | 41.07 | Amber Mitchell | Western Branch High School |
300 Meter Dash Finals | 41.34 | Jazmen Townsend | Grassfield |
300 Meter Dash Finals | 41.41 | Tylesia Miles | Booker T. Washington |
300 Meter Dash Finals | 41.54 | Cassandra Jones | Granby |
300 Meter Dash Finals | 41.66 | Tanay Chandler | Nansemond River |
300 Meter Dash Finals | 41.76 | Myesha Barr | Grassfield |
300 Meter Dash Finals | 42.00 | Anise Cuffee | Bethel |
300 Meter Dash Finals | 42.06 | Kinyata Cooper | Deep Creek High School |
300 Meter Dash Finals | 42.18 | Tania Minkins | Menchville |
300 Meter Dash Finals | 42.68 | Breanna Dennis | Great Bridge High School |
300 Meter Dash Finals | 42.89 | Olivia Sharp | Bethel |
3200 Meter Run Finals | 11:24.67 | Stacey Nobles | Ocean Lakes |
3200 Meter Run Finals | 11:29.19 | Kerry Kelley | Oscar Smith High School |
3200 Meter Run Finals | 11:36.53 | Casey Gresham | Western Branch High School |
3200 Meter Run Finals | 11:41.87 | Peri Bowman | Ocean Lakes |
4x200 Meter Relay Finals | 1:42.81 | Relay Team | Bethel |
4x200 Meter Relay Finals | 1:42.82 | Relay Team | Grassfield |
4x200 Meter Relay Finals | 1:45.77 | Relay Team | Deep Creek High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:46.63 | Relay Team | Booker T. Washington |
4x200 Meter Relay Finals | 1:46.65 | Relay Team | Hampton |
4x200 Meter Relay Finals | 1:48.68 | Relay Team | Green Run |
4x200 Meter Relay Finals | 1:48.77 | Relay Team | Western Branch High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:54.75 | Relay Team | Bethel |
4x400 Meter Relay Finals | 4:02.15 | Relay Team | Menchville |
4x400 Meter Relay Finals | 4:04.65 | Relay Team | Western Branch High School |
4x400 Meter Relay Finals | 4:04.70 | Relay Team | Booker T. Washington |
4x400 Meter Relay Finals | 4:08.89 | Relay Team | Hampton |
4x400 Meter Relay Finals | 4:09.21 | Relay Team | Bayside High School |
4x400 Meter Relay Finals | 4:11.29 | Relay Team | Grassfield |
4x800 Meter Relay Finals | 9:24.83 | Relay Team | Ocean Lakes |
4x800 Meter Relay Finals | 9:36.74 | Relay Team | Western Branch High School |
4x800 Meter Relay Finals | 9:48.80 | Relay Team | Landstown High School |
4x800 Meter Relay Finals | 9:57.20 | Relay Team | Bethel |
500 Meter Dash Finals | 1:15.54 | Sha'Keela Saunders | Great Bridge High School |
500 Meter Dash Finals | 1:16.29 | Cydney Robinson | Churchland |
500 Meter Dash Finals | 1:16.65 | Tiffany Harris | Churchland |
500 Meter Dash Finals | 1:17.00 | Maia Wise | Menchville |
500 Meter Dash Finals | 1:17.01 | Monica Williams | Green Run |
500 Meter Dash Finals | 1:17.99 | Marressa Pinnock | Western Branch High School |
500 Meter Dash Finals | 1:18.60 | Ashley Sessoms | Hampton |
500 Meter Dash Finals | 1:19.37 | Page White | Kecoughtan |
500 Meter Dash Finals | 1:19.52 | Shanna Daniel | Lakeland |
500 Meter Dash Finals | 1:19.66 | Diane Wesh | Landstown High School |
500 Meter Dash Finals | 1:19.93 | Maya Moore | Bethel |
500 Meter Dash Finals | 1:20.09 | Champagne Bell | Booker T. Washington |
500 Meter Dash Finals | 1:20.46 | Blake Andrews | Western Branch High School |
500 Meter Dash Finals | 1:20.68 | Jazmine Wright | Bethel |
55 Meter Hurdles Finals | 8.18 | Chantal Luedeke | Deep Creek High School |
55 Meter Hurdles Prelims | 8.20 | Chantal Luedeke | Deep Creek High School |
55 Meter Hurdles Finals | 8.30 | Quaniqua Jones | Hampton |
55 Meter Hurdles Prelims | 8.32 | Quaniqua Jones | Hampton |
55 Meter Hurdles Prelims | 8.48 | Desmonae Gray | Western Branch High School |
55 Meter Dash Finals | 7.03 | Sha'Keela Saunders | Great Bridge High School |
55 Meter Dash Prelims | 7.04 | Keilah Tyson | Oscar Smith High School |
55 Meter Dash Finals | 7.04 | Keilah Tyson | Oscar Smith High School |
55 Meter Dash Prelims | 7.08 | Sha'Keela Saunders | Great Bridge High School |
55 Meter Dash Prelims | 7.16 | Tanay Chandler | Nansemond River |
55 Meter Dash Finals | 7.16 | Amber Mitchell | Western Branch High School |
55 Meter Dash Prelims | 7.21 | Amber Mitchell | Western Branch High School |
55 Meter Dash Prelims | 7.26 | Olicia Sharp | Bethel |
55 Meter Dash Prelims | 7.27 | Rachel Burrell | Bethel |
55 Meter Dash Prelims | 7.27 | Karimah Shepherd | Grassfield |
55 Meter Dash Prelims | 7.28 | Brittney McCants | Kempsville High School |
55 Meter Dash Prelims | 7.29 | Taranisha Taylor | Western Branch High School |
55 Meter Dash Prelims | 7.31 | Desmonae Gray | Western Branch High School |
55 Meter Dash Prelims | 7.33 | Derica Owens | Bayside High School |
55 Meter Dash Prelims | 7.34 | Tiffany Harris | Churchland |
55 Meter Dash Prelims | 7.34 | Jenira Shufford | Heritage (Newport News) |
High Jump Finals | 5-0 | Alana Calhoun | Western Branch High School |
High Jump Finals | 5-0 | Keisha Myrick | Western Branch High School |
High Jump Finals | 5-2 | Champagne Bell | Booker T. Washington |
High Jump Finals | 5-4 | Keilah Tyson | Oscar Smith High School |
High Jump Finals | 5-4 | Erika Morgan | Western Branch High School |
Long Jump Finals | 17-4 | Chantal Luedeke | Deep Creek High School |
Long Jump Finals | 17-4.5 | Emmy Fraenk | Bethel |
Long Jump Finals | 17-5.5 | Champagne Bell | Booker T. Washington |
Long Jump Finals | 17-6 | Emily Butler | Salem (Virginia Beach) |
Long Jump Finals | 18-6 | Tiffany Harris | Churchland |
Long Jump Finals | 19-0.5 | Jazmen Townsend | Grassfield |
Long Jump Finals | 19-3.5 | Karimah Shepherd | Grassfield |
Shot Put Finals | 39-9 | Jessica Williams | Landstown High School |
Shot Put Finals | 41-10 | Jaleesa Williams | First Colonial |
Triple Jump Finals | 36-5 | Derica Owens | Bayside High School |
Triple Jump Finals | 36-5.5 | Johniqua Porter | Lakeland |
Triple Jump Finals | 36-10 | Breanna Dennis | Great Bridge High School |
Triple Jump Finals | 39-10 | Karimah Shepherd | Grassfield |
Triple Jump Finals | 40-2.5 | Sha'Keela Saunders | Great Bridge High School |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
1000 Meter Run Finals | 2:29.68 | Bobby Peavey | Kellam |
1000 Meter Run Finals | 2:33.83 | George Matais | Western Branch High School |
1000 Meter Run Finals | 2:37.09 | Drew Paisley | Ocean Lakes |
1000 Meter Run Finals | 2:37.40 | Aaron Roe | Landstown High School |
1600 Meter Run Finals | 4:12.26 | Bobby Peavey | Kellam |
1600 Meter Run Finals | 4:20.15 | Drew Paisley | Ocean Lakes |
1600 Meter Run Finals | 4:25.27 | Chris Werner | Western Branch High School |
1600 Meter Run Finals | 4:29.00 | Jon Winters | Ocean Lakes |
1600 Meter Run Finals | 4:29.23 | Conor Doan | Ocean Lakes |
300 Meter Dash Finals | 35.11 | Curtis Campbell | Grassfield |
300 Meter Dash Finals | 35.40 | Walter Mitchell | Salem (Virginia Beach) |
300 Meter Dash Finals | 35.58 | Edward Hurley | Green Run |
300 Meter Dash Finals | 35.80 | Dejor Simmons | Green Run |
300 Meter Dash Finals | 35.99 | Daniel Nix | Western Branch High School |
300 Meter Dash Finals | 36.08 | Brandon Staton | Bayside High School |
300 Meter Dash Finals | 36.20 | Justin Burke | First Colonial |
300 Meter Dash Finals | 36.24 | Darrell Wesh | Landstown High School |
3200 Meter Run Finals | 9:34.45 | Blake Theroux | Western Branch High School |
3200 Meter Run Finals | 9:37.64 | Seth Cunningham | Ocean Lakes |
4x200 Meter Relay Finals | 1:31.36 | Relay Team | Green Run |
4x200 Meter Relay Finals | 1:32.00 | Relay Team | Great Bridge High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:32.53 | Relay Team | Grassfield |
4x200 Meter Relay Finals | 1:33.08 | Relay Team | Phoebus |
4x200 Meter Relay Finals | 1:33.63 | Relay Team | Booker T. Washington |
4x200 Meter Relay Finals | 1:34.12 | Relay Team | Lakeland |
4x400 Meter Relay Finals | 3:29.42 | Relay Team | Landstown High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:30.32 | Relay Team | Salem (Virginia Beach) |
4x800 Meter Relay Finals | 8:00.11 | Relay Team | Western Branch High School |
4x800 Meter Relay Finals | 8:10.25 | Relay Team | Ocean Lakes |
4x800 Meter Relay Finals | 8:17.34 | Relay Team | Landstown High School |
4x800 Meter Relay Finals | 8:19.87 | Relay Team | Menchville |
4x800 Meter Relay Finals | 8:21.86 | Relay Team | Woodside |
500 Meter Dash Finals | 1:05.00 | James Taylor | Nansemond River |
500 Meter Dash Finals | 1:05.29 | Javanti Sparrow | Western Branch High School |
500 Meter Dash Finals | 1:06.01 | Brandon Burton | Woodside |
500 Meter Dash Finals | 1:06.05 | Jordan Rogers | Landstown High School |
500 Meter Dash Finals | 1:07.41 | Raymond Thornton | I.C. Norcom |
500 Meter Dash Finals | 1:07.94 | Micah Moyer | Great Bridge High School |
500 Meter Dash Finals | 1:08.39 | Jordan Horton | Ocean Lakes |
500 Meter Dash Finals | 1:08.77 | Christopher Willis | Woodside |
500 Meter Dash Finals | 1:08.80 | Darius Vaughan | Indian River High School |
500 Meter Dash Finals | 1:08.85 | Sean Shelton | Kempsville High School |
500 Meter Dash Finals | 1:08.88 | Lamonti Charity | Booker T. Washington |
500 Meter Dash Finals | 1:08.89 | Cameron Cipcic | Western Branch High School |
55 Meter Hurdles Prelims | 7.40 | Jeff Artis-Gray | Western Branch High School |
55 Meter Hurdles Finals | 7.59 | Dominique Smith | Kempsville High School |
55 Meter Hurdles Prelims | 7.67 | Tim Lewis | Kempsville High School |
55 Meter Hurdles Prelims | 7.74 | Jeffery Lewis | Western Branch High School |
55 Meter Dash Finals | 6.37 | James Taylor | Nansemond River |
55 Meter Dash Prelims | 6.40 | James Taylor | Nansemond River |
55 Meter Dash Prelims | 6.43 | Earl House | Bethel |
55 Meter Dash Finals | 6.43 | Darrell Wesh | Landstown High School |
55 Meter Dash Prelims | 6.52 | Darrell Wesh | Landstown High School |
55 Meter Dash Finals | 6.55 | Brandon Staton | Bayside High School |
55 Meter Dash Prelims | 6.57 | Brandon Staton | Bayside High School |
55 Meter Dash Prelims | 6.58 | Lovante Battle | Phoebus |
55 Meter Dash Prelims | 6.60 | Raymond Bradley | Bethel |
High Jump Finals | 6-0 | Derrick Thomas | Bethel |
High Jump Finals | 6-0 | Antonio Wood | Hampton |
High Jump Finals | 6-0 | Tim Lewis | Kempsville High School |
High Jump Finals | 6-2 | Steve Wood | Lakeland |
High Jump Finals | 6-4 | Christopher Burton | Gloucester High School |
High Jump Finals | 6-4 | John James | Nansemond River |
High Jump Finals | 6-10 | Justin Hunter | Ocean Lakes |
Long Jump Finals | 22-5 | Ryan Beaver | Princess Anne High School |
Long Jump Finals | 23-0 | Micah Moyer | Great Bridge High School |
Pole Vault Finals | 15-0 | Allen Kelly | Kings Fork |
Triple Jump Finals | 45-1.5 | Ricky Blake | Nansemond River |
Triple Jump Finals | 48-2.5 | Jeff Artis-Gray | Western Branch High School |